Hükmün tashihi, tavzihi ve tamamlanması
- Tez No: 779988
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEM BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mahkeme tarafından yargılama sonunda verilen hüküm ile tarafların hak ve yükümlülükleri, özellikle varılan sonucun ne olduğu açıkça gösterilir. Kararın icrasında sorunlarla karşılaşılmaması adına hükmün tereddütte yol açmayacak biçimde açık ve anlaşılır olması beklenmektedir. Ancak hükümde bazı yazı ve hesap hataları olabileceği gibi hüküm yeterince açık olmayabilir veya birbiri ile çelişik fıkralar içerebilir. Bu durum genellikle hükmün (ilamın) icrası aşamasında (İİK m. 24 vd.) anlaşılır. Ancak mahkeme, hükmünü vermekle (hükmü imzalamakla) dosyadan elini çekmiş olur. Bundan sonra hükümde herhangi bir değişiklik yapamaz. Mahkemenin dosyaya yeniden el atabilmesi, ancak kanun yolları sonucunda üst mahkemenin, dosyayı kararı veren mahkemeye göndermesine bağlıdır. Bu kuralın istinası olarak 6100 sayılı HMK'nın Beşinci Kısım İkinci Bölümünde“Hükmün Tashihi, Tavzihi ve Tamamlanması”düzenlenmiştir. Söz konusu düzenlemeler ile amaçlanan kararı veren mahkemeden hükümdeki maddî hatayı düzeltmesi, çelişkiyi veya tereddüttü açıklığa kavuşturması, talep edilmesine veya mahkemece re'sen hükme geçirilmesi gerekli olmasına rağmen hakkında karar verilmeyen hususlarda ek karar verilmesini mümkün kılmaktır.
Özet (Çeviri)
Per judgement to be given by the court at the end of the trial, it clearly shows the rights and obligations of the parties, especially how clear the reached result is. In order not to encounter problems during the implementation of the verdict, it is expected that it will be clear and understandable without causing any ambiguity. However, some and calculation errors may have been made in the verdict, as well as the provision may not be clear enough or contain contradictory clauses. Such situation is generally understood during the execution of the verdict. However, the court recedes by giving the verdict (signing the verdict) and cannot make any changes in the verdict after that. The court's capacity to take over the case again depends on the higher court sending the file to the court that made the decision. As an exemption to this rule,“correction, clarification and completion of the verdict”is regulated in the second part of the fifth part of the HMK numbered 6100. Because of the said regulations it is possible for the court that made the targeted decision to correct the material error in the verdict, to clarify the contradiction or ambiguity, to make additional decisions on matters that have not been decided although it is required to be requested or to be given ex officio by the court.