Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü'nde 2008-2022 yılları arasında orman suçlarının incelenmesi
Investigation of forest crimes in Vezirköprü Forest Management Directorate between 2008-2022
- Tez No: 779989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Ormanlar insanoğlunun var olduğu ilk zamanlardan bugüne insanoğlunun yemek pişirmek, ısınmak, ilkel el aletlerin yapımı, barınma ve avlanma gibi ihtiyaçlarını karşıladığı kaynaklar olmuştur. Bu yararlanma uzun yıllar boyunca sınırsızca gerçekleşmiş ve ormanlar bu sınırsız yararlanmadan etkilenmişlerdir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ülkemiz ormanlarında yararlanmada“Cibali Mübaha”anlayışı söz konusu olmuştur. Bu süreçte toplumun büyük kesimini ilgilendirmeyen yasal düzenlemeler ortaya konulmuştur. Özellikle 1870 yılında Orman Nizamnamesinin yürürlüğe girmesi ile bu anlayış sona ermiş ve ormanlardan nasıl yararlanılacağına gibi hususlar düzenlemeye kavuşmuştur. Cumhuriyet döneminde 3116 sayılı yasa ile ilk orman kanunu yürürlüğe girmiş ve bazı kanunlarla zaman zaman maddelerinde değişikliğe gidilse de 1957 yılı 6381 sayılı Orman Kanunu yürürlüğe girene kadar yürürlükte kalmıştır. Bu çalışmada 2008-2022 yılları arasındaki dönemde Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü sınırları için 6831 sayılı yasada tanımlanan orman suçları analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında 1013 suç zaptı incelenmiştir. İncelenen bu zabıtlara ilişkin davaların 750'si mahkumiyetle sonuçlanmış ve suçlar kesinleşmiştir. Bu çalışmada suçların analizi mahkumiyet kararı verilen 750 dosya üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda toplamda en çok görülen suç kaydının %47'lik oranla İşgal ve Faydalanma suçuna ilişkin olduğu, ardından ikinci sırada %28'lik oran ile Kesme suçuna ilişkin olduğu sonuçları elde edilmiştir. Mevsimlere göre, en çok işlenen suçun sonbahar mevsiminde olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda orman koruma ile ilgili faaliyetler açısından öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Forests have been the sources that meet the needs of human beings such as cooking, heating, making primitive hand tools, sheltering and hunting since the earliest times of human existence. This benefit has been unlimited for many years and forests have been affected by this unlimited benefit. During the Ottoman Empire, the concept of“Cibali Mübaha”was used in the utilization of the forests of our country. In this process, legal regulations that do not concern the majority of the society were introduced. Especially with the entry into force of the Forest Regulation in 1870, this understanding came to an end and issues such as how to benefit from forests were regulated. The first forest law came into force with the law numbered 3116 in the Republican period and although some changes were made in its articles from time to time, it remained in force until the Forest Law No. 6381 in 1957 came into force. In this study, forest crimes defined in Law No. 6831 for the borders of Vezirköprü Forestry Management Directorate between 2008-2022 were analyzed. Within the scope of the study, 1013 criminal records were examined. 750 of the cases related to these minutes examined resulted in convictions and the crimes were finalized. In this study, the analysis of the crimes was carried out on 750 files with convictions. As a result of the study, it was concluded that the most common crime record in total was related to the crime of Occupation and Utilization with a rate of 47%, followed by the crime of Cutting with a rate of 28%. According to the seasons, it has been determined that the most committed crime is in the autumn season. As a result of the study, suggestions were presented in terms of activities related to forest protection.