Ağcaalan köy monografisi
- Tez No: 12446
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ii ÖZET Kuzey Kafkasyalılar 1864 'de Ruslarla yapılan savaş lar sonunda yenik düşerek yurtlarını terketmek zorunda bırakılmışlar ve Osmanlı topraklarına göç etmişlerdir. Araştırmamıza konu olan Ağcaalan köyü bu göçle ge len Kuzey Kafkasyalıların yerleşmiş olduğu bir köydür. Göç bir değişmeden kaynaklanabildiği gibi sosyo-kül- türel değişmeye yol açan bir olgudur, çünkü içinde yaşa nılan tabiî ve sosyo-kültürel çevrenin değişimi sözkonusu olmaktadır. Anadolu'ya göç eden Kuzey Kafkasyalılar yurt larında oluşturdukları ve içinde yetiştikleri kültürleri nin tabiî çevre ile bunun üzerine şekillenen sosyo-kültü rel çevrelerini geride bırakmışlar ve yeni bir tabiî-sos- yo kültürel çevre içine girmişlerdir. Anadolu'ya gelirken beraberlerinde getirdikleri sadece manevi kültürleri ol muştur. Kuzey Kafkasyalılar için Türk kültürü tamamen yabancı bir kültür kalıbı değildir, çünkü Osmanlılar dö neminde ve bundan önce de Türk kültürü ile ilişkide bulun muş ve dolayısıyla etkilenmiştir. Ayrıca Kuzey Kafkasyalı ların Müslüman olmaları bu etkilemeyi bir yakınlığa dönüş türmüş ve Anadolu topraklarına göç edilmesine de zemin hazırlamıştır. Ağcaalan' da yerleşmiş bulunan Kuzey Kafkasyalı göç menler mevcut kültürle etkileşim süreci içerisinde ve bu kültürün de maruz kaldığı değişmelere paralel olarak de ğişmektedirler. Yaptığımız araştırma bu değişmenin Türk kültürü ile bütünleşme yolunda geliştiğini ortaya koymuş tur.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY northern Caucasians have he en forced to leave their country when defeated by Russians in the war of 1864 and migrated in Ottoman territory. Ağcaalan village selected as the subject of our survey is a place where Northern Caucasians settled upon immigration. Migration is an event originating from a change as well as giving way to socio-cultural change, because changes in natural and socio - cultural environment of living will became in question. Northern Caucasians who migrated to Anatolia have left behind the natural envi ronment of their culture within which they were grown up as well as socio-cultural surroundings formed there " on and entered in a new natural socio-cultural circumstance. During migration they brought only their non-material culture with them. Turkish culture is not an entirely differential cultural form for northern Caucasians. Because they have established relation with and influenced by Turkish culture during Ottoman era. Further, as being in Islamic faith, has caused North Caucasians to convert influence into affinity and prepared the ground for migration to Anatolia. North Caucasians settled in Ağcaalan have been changing within the existing cultural interaction processes and in parallel with the changes exposed by such culture. This research has brought to light that such social change has developed in the form of integration with Turkish culture.