Bina otomasyonunun tasarımı, ölçümü ve değerlendirilmesi
Designing, measuring and evaluating of building automation
- Tez No: 77999
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT PASTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bugün dünya üzerinde teknoloji son hızla ilerlemekte ve makine gücüyle hemen hemen herşey yapılabilecek hale gelmektedir. Tabi bu durum zamanla bu teknolojik gücün zor kullanılır ve insan kapasitesiyle kontrolünün zorluğunu getirmiştir. Bu yüzden kontrol yada otomatik kontrol terimi ortaya çıkmıştır. Otomotik Kontrol'ün ortaya çıkmasıyla sistemler daha hızlı,daha güvenli çalışır hale gelmiş ayrıca karmaşıklaşmıştır. Böylece sistemler üzerinde insan kontolüne her zamankinden daha az gereksinim duyulmuştur. Aynı teknolojik gelişmeler Bina Yönetim Sistemlerinde de olmuş ve bu konu üzerine uzmanlaşan firma sayısı günden güne tüm dünyada artmıştır. Buna paralel olarak ülkemizde de son yıllarda bina yönetim sistemlerinde gözle görülür bir ilerleme ve artış olmuştur. Sadece bina otomasyonu yapan firmalar ortaya çıkmış ve bunlar tüm dünyada gücünü, kalitesini ve etkinliğini ispatlamış firmaların temsilciliklerini de alarak en son sistem ve teknolojilerle Bina Yönetim Sistemini profesyonelce yapmaya başlamışlardır. Bir binanın düzenli olarak işletilmesi için hemen hemen her adımda çalışan insanlara ihtiyaç vardır. Günümüzde bilgisayarlar insanların yaptıkları işlerin çoğunu üstlenmekte ve bunları kusursuz olarak gerçekleştirmektedirler. Güncel binalarda çalışılan ve yaşanılan ortamların gereksinimleri günden güne değişmektedir. Bu gereksinimleri karşılamak için gerekli olan sistemler ve tesisatlar da çoğalmış ve daha karmaşık hale gelmiştir. Ulaşılan bu sonuç güvenilir ve sağlıklı bir bina işletimi için bilgisayarların kullanılmasını zorunlu kılmış ve Bina Yönetim Sistemleri yaşamımıza girmiştir. Bu tezde bina yönetim sistemi ve dolayısıyla otomotik kontrol ve ölçüm mantığı ile beraber dünyada bina yönetim sistemiyle ilgili en son teknolojik gelişmeler anlatılmış ayrıca bazı bina yönetim sistemi işiyle uğraşan dünya firmalardan kısaca bahsedilmiştir. Anahtar Kelimeler Kontrol Veritabanı Dijital Nokta Analog nokta Hissedici Havalandırma Ünitesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the technology in the world has been developing rapidly and almost every thing could be achieved by using machine power. As a result, the control and usage of technologic power by human capacity becomes harder. For this reason 'control' or“automatic control”concepts are emerged. With automatic control, the systems become faster and reliable but, as a negative effect, complicated. Thus, the role of the human in controlling these systems is diminishing everyday. Same developments occurred in Building Management Systems also. The number of companies specializing in this business increased day by day all over the world. During the last years, in parallel to this progress, Building Management Systems have become more popular and increased in our country as well. The companies emerged just for this kind of business and taking the representative of the world most known companies, they started doing this business in a professional way. For the systematic management of the building, human factor is needed in every step. But today's world, humans are replaced with the computers which is handling the entire job perfectly. The working environment needs is changing everyday. So, the systems for providing these needs become more common and complicated. Therefore, the usage of the computers becomes unavoidable and the Building Management Systems are a part of our life now. In this thesis, Building Management Systems and consequently automatic control and measurement logic is given and the latest technological developments about Building Management Systems are explained. In addition, a brief information about the world companies dealing with Building Management Systems is mentioned. Key Words Control Database Digital Point Analogue Point Sensor Air Handling Unit XI