2-fold structures and homotopy theory
2 katlı yapılar ve homotopi teorisi
  1. Tez No: 779994
  2. Yazar: RED HADERI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Profunktörler olarak da bilinen kategoriler arasındaki temel tekabüllerin, funktörleri sınıflandırmaya hizmet ettiği iyi bilinmektedir. Daha açık olarak ifade etmek gerekirse, her F : X → A funktörü, A kategorisinden kategoriler ve profunktörler 2-kategorisine giden gevşek bir χF : A → Cat_prof funktörü olarak düzleşir ([45]). Bu gerçeği çifte kategori teorisinin merceğinden ifade ediyoruz ve bu teorinin bu sonucu ifade etmek için en doğal ortam olduğunu iddia ediyoruz. Daha sonra simpleksel kümeler dünyasına giriyoruz ve eşde˘ger bir teoremi kanıtlıyoruz. Tekabüller kavramını simpleksel kümelere genişletmek kolaydır, ancak uygun bir tensör çarpımının olmaması nedeniyle çifte kategori oluşturulamayabilir. Biz daha yüksek tekabüller kullanarak, en azından, doğal bir simpleksel kategori yapısı olduğunu gösteriyoruz. Sonucumuzu kanıtlarken, çifte kategori teorisindeki bazı kavramları simpleksel kategoriler dünyasına genişletiyoruz. Bir uygulama olarak Lurie'nin iç lif demetlerinin, ∞-kategoriler arasındaki daha yüksek tekabüllere giden functörler ile sınıflandırıldığına dair öngörüsünü kanıtlıyoruz.
Özet (Çeviri)
It is well-known that correspondences between categories, also known as profunctors, serve in classifying functors. More precisely, every functor F : X → A straightens into a lax mapping χF : A → Cat_prof from A into a 2-category of categories and profunctors ([45]). We give a conceptual treatment of this fact from the lens of double category theory, contending the latter to be most natural environment to express this result. Then we venture into the world of simplicial sets and prove an analogous theorem. The notion of correspondence is easy to extend to simplicial sets, but a suitable double category may not be formed due to the lack of a natural tensor product. Nonetheless, we show that there is a natural simplicial category structure once we invoke higher correspondences. In proving our result we extend some notions from double category theory into the world of simplicial categories. As an application we obtain a realization of Lurie's prediction that inner fibrations are classified by mappings into a higher category of correspondences between ∞-categories.