Topraksız iceberg marul yetiştiriciliğinde yetiştirme ortamının ve besin elementlerinin vejetatif gelişimi ve bitki kalitesi üzerindeki etkileri
The effects of growing environment and nutritional elements on vegetative development and plant quality in soilless iceberg lettuce growing
- Tez No: 779995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ DURNA DAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle birlikte pek çok çevresel sorun ortaya çıkmıştır. Tarımsal kuraklık, tarım ürünlerinde verim düşüklüğü, daha sonraki zamanlarda oluşabilecek gıda kıtlığına işaret etmektedir. Küresel ısınmayla birlikte tüm canlılar için çok önemli olan suyun da bilinçsiz kullanılmasının önüne geçilmesi ve olası susuzluk sorunları için ciddi önlemler alınması tüm dünyanın gündemindedir. Suyun tüm canlılar için vazgeçilmez bir gereksinim olması, onu çok daha önemli hale getirmektedir. Su kaynaklarının tükenmeye başlamasıyla topraksız tarım, su ve gübre kullanım etkinliğini artırması sebebiyle giderek daha da ön plana çıkmaktadır. Su kıtlığı, tarımsal üretimde verim ve sürdürülebilirliği riske atan faktörlerden biridir. Bitki yaşamı için ihtiyacı olan su ve besin elementlerinin gereken miktarlarda köklerine verilmesi temeline dayalı üretim şekline 'topraksız tarım' denir. Topraksız kültür, toprak olmaksızın bitki yetiştiriciliği olarak tanımlanmakla beraber, bu ifade çoğunlukla 'hidroponik kültür' olarak da adlandırılmaktadır. Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden olan marul (Lactuca sativa L.) geniş yeşil yapraklı bir sebzedir. Sıcak yörelerde kışın, soğuk yörelerde ise yazın tarımı yapılabilen, serin iklim sebzesidir. Besin içeriğinin miktarları, marulun kalitesi ve verimliliğinde ciddi bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada farklı besinlerin, farklı konsantrasyonlarda uygulanması ve farklı altlıkların kontrol besini ve kontrol altlığına göre karşılaştırmaları yapılmış bitkilerin vejetatif gelişimleri ve aralarındaki fark değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, many environmental problems have emerged with the effect of global warming. Agricultural drought, low yield in agricultural products indicate food shortages that may occur in the future. Along with global warming, it is on the agenda of the whole world to prevent the unconscious use of water, which is very important for all living things, and to take serious measures for possible thirst problems. The fact that water is an indispensable requirement for all living things makes it even more important. As water resources begin to become limited, soilless agriculture is becoming more and more prominent due to the increase in the efficiency of water and fertilizer use. Water scarcity is one of the factors that puts productivity and sustainability in agricultural production at risk. The method of production based on the principle of giving the water and nutrients necessary for plant life to the root environment in the required quantities is called 'soilless agriculture'. Although soilless culture is defined as plant production without soil, this expression is also often referred to as 'hydroponic culture'. Lettuce (Lactuca sativa L.), a member of the Asteraceae family, is a large green leafy vegetable. It is cultivated in winter in hot climates and in summer in cold regions, and it is a cool climate vegetable. The amounts of nutrient content play an important role in the quality and productivity of lettuce. In this study, the application of different nutrients at different concentrations and the comparison of different litters with the control food and control litter were made and the vegetative development of the plants and the difference between them were evaluated.