Sivil toplum kuruluşlarında risk yönetim algısı ve uygulamaları: Bir vakıf incelemesi (İHH)
Risk management perception and practices in non-governmental organizations: A foundation review (IHH)
- Tez No: 779999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada sivil toplum kuruluşlarında kurumsal risk yönetimi hakkında araştırmaya yer verilmiştir. Bu araştırmada sivil toplum kuruluşlarının kurumsal yönetimi, risk algısı ve önlemleri hakkında bir incelemenin sonuç değerlendirmesi yapılmıştır. İşletmelerde yaygın olarak kullanılan kurumsal yönetim ve kurumsal risk yönetimi yapısının sivil toplum kuruluşlarında da uygulanması önem taşımaktadır. Sivil toplum kuruluşlarının kurumsallaşmalarını tamamlayamaması sonucu kurumsal risk yönetimi sağlanamamaktadır. Olası risklere maruz kalınması durumunda da kriz ile sonuçlanabilmektedir. Sivil toplum kuruluşlarında, kurumsallaşma ile oluşturulacak kurumsal risk yönetim sistemi, riskleri önlemeyi ve bertaraf etmeyi sağlamış olacaktır. Sivil toplum kuruluşlarının birçoğunda gönüllülerden oluşan çalışan ve yönetici kadrosu bulunmaktadır. Gönüllü çalışanların bir kısmı yarı zamanlı olarak belirli dönemlerde çalışmalara katılım sağlayabilmektedir. Sürekli ve yoğun işleyişlerin olduğu yerlerde de bazen suistimalden ziyade, bireysel hatalardan dolayı yanlışlıklar yapılabilmektedir. Bunun sonucunda, profesyonel çalışan istihdamı sağlanamaması kaynaklı olarak kurum risklere açık hale gelmektedir. Sivil toplum kuruluşlarında risk yönetim algısı ve uygulaması, bir vakıf incelemesinde; İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) kurumsal yönetimi, risk algısı ve önlemleri, risk farkındalığı, kurumsal risk yönetim çalışmaları ele alınmıştır. Araştırmada derinlemesine mülakat yapılarak veri toplama yöntemi kullanılmıştır. İHH mütevelli heyeti, yönetim kurulu üyeleri ve uzmanlık gerektiren birim sorumlularından oluşan toplam 16 kişi ile mülakat yapılarak kurumsal risk yönetiminin vakıftaki uygulamaları görüşülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, research on corporate risk management in non-governmental organizations is included. In this research, a result evaluation of a review on the corporate governance, risk perception and precautions of non-governmental organizations was made. It is important that the corporate governance and corporate risk management structure, which is widely used in businesses, is also implemented in non-governmental organizations. Institutional risk management cannot be achieved as a result of non-governmental organizations' inability to complete their institutionalization. In case of exposure to possible risks, it may result in a crisis. The corporate risk management system to be established by institutionalization in non-governmental organizations will prevent and eliminate risks. Most of the non-governmental organizations have employees and managerial staff consisting of volunteers. Some of the volunteer employees can participate in the studies on a part-time basis in certain periods. In places where there is continuous and intense operation, sometimes mistakes can be made due to individual mistakes rather than abuse. As a result, the institution becomes open to risks due to the inability to employ professional employees. Risk management perception and practice in non-governmental organizations, in a foundation review; Corporate management, risk perception and precautions, risk awareness, corporate risk management studies of the Human Rights and Freedoms and Humanitarian Relief Foundation (IHH) are discussed. In the research, data collection method was used by conducting in-depth interviews. A total of 16 people, consisting of IHH's board of trustees, members of the board of directors, and unit supervisors requiring expertise, were interviewed to discuss the practices of corporate risk management in the foundation.