Turunçgillerde zararlı Aonıdiella aurantii (Maskell) ile predatörü Chilocorus bipustulatus L. ve parazitoiti Comperiella bifasciata (Howard)'nın popülasyon takibi ile Chilocorus Bipustulatus'un bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
The harmful Aonidiella aurantii (Maskell) and its predator Chilocorus bipustulatus L. in Citrus fruits. and population monitoring of the parasitoid Comperiella bifasciata (Howard) investigation of some biological properties of chilocorus bipustulatus
- Tez No: 779998
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmada; Turunçgillerde önemli zarara sebep olan Turunçgil Kırmızı Kabuklubiti Aonidiella aurantii ve doğal düşmanlarından Chilocorus bipustulatus ve Parazitoiti Comperiella bifasciata Howard poülasyon takibi 50 dekarlık limon bahçesinin Yabancı ot biçme parseli ve Çitfçi uygulama parselinde 2020 Eylül- 2022 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Chilocorus bipustulatus'un Aspidiotus nerii üzerinde biyolojisi araştırılmıştır. Chilocorus bipustulatus'un preovipozisyon süresi 8.1 ±0.28 gün, ovipozisyon süresi 90.6 ± 3.51 gün ve postovipozisyon süreleri 11.2 ±0.50 gün olarak saptanmıştır. Toplam bırakılan yumurta sayısı 459.6 ±16.29 olarak kaydedilmiştir. Dişi bireyin yaşam süresi 109.9 ±3.41 ve erkek bireyin yaşam süresi 108.6 ±3.78 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study; The Citrus Red Barkworm Aonidiella aurantii and its natural enemies Chilocorus bipustulatus and its Parasitoid Comperiella bifasciata, which cause significant damage to citrus, population monitoring was carried out in the 50-decare Lemon orchard's Weed cutting plot and Farmer's application plot between September 2020 and August 2022. The preoviposition time of Chilocorus bipustulatus was 8.1 ±0.28 days, the oviposition time was 90.6 ± 3.51 days, and the postoviposition time was 11.2 ±0.50 days. The total number of eggs laid was recorded as 459.6 ±16.29. The life expectancy of the female individual was determined as 109.9 ±3.41 and the life expectancy of the male individual as 108.6 ±3.78.