Demir eksikliği anemisi tedavisinde ferrik karboksimaltoz ve demir sükrozun oksidan-antioksidan etkisi: Yüksek demir yüksek oksidan yük mü?
The oxidant-antioksidant effect of ferric carboxymaltose and iron sucrose in the treatment of iron deficiency anemia: İs HİGH iron HİGH oxidant load?
- Tez No: 780000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN GÜNEY, DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Demir eksikliği anemisi günümüzde en sık görülen halk sağlığı sorunlarından biri olup, demirin yerine konulmasında öncelikli oral tedaviler tercih edilmekle birlikte, başta malabsorbsiyon ve oral intolerans gibi birçok endikasyonda parenteral demir preparatları kullanılmaktadır. Oral demir yerine intravenöz demir tedavisi tercih edildiğinde daha yüksek demir dozları çok daha kısa sürede hastaya verilmekte, bu durum da serbest demirin katalitik etkisi bilindiğinde bazı endişeleri gündeme getirmektedir. Çalışmamızda, literatüre göre daha yüksek demir dozları alan hastalar kronik böbrek ve kalp hastalıkları gibi oksidatif hasarı etkileyecek hastalık grupları olmadan dahil edilmiş; klinik pratikte sık kullandığımız yeni intravenöz demir formlarından olan ferrik karboksimaltoz ve daha eski ve literatür çalışması daha fazla olan demir sükrozun oluşturabileceği kısa ve uzun dönem oksidatif etkilerinin saptanması hedeflenmiştir. Çalışmamız prospektif, tek merkezli, gözlemsel bir çalışma olarak planlanmış olup S.B.Ü. Ankara Şehir Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji polikliniklerine başvurup demir eksikliği anemisi tanısı alıp tedavisi planlanmış olan hastalar dahil edilmiştir. Total doz intravenöz 1000 mg demir sükroz(n=19), 1000 mg ferrik karboksimaltoz(n=20) ve 1500 mg ferrik karboksimaltoz(n=19) olmak üzere 3 eşit gruba ayrılan toplam 58 hastanın tedavi öncesi, ilk infüzyonun 1. saati ve kontrol 1. ayda olmak üzere 3 kez kan örnekleri alındı. Tam kan sayımı, serum demir ve ferritin seviyesi, total demir bağlama kapasitesi ve transferrin satürasyonu rutin olarak başlangıç ve 1. ayda kontrolünde çalışıldı. Oksidatif stres ve antioksidan durum değerlendirmesi için serum süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz ise çalışmamıza özel olarak tedavi başlangıcı, infüzyon sonrası 1. saat ve kontrol 1. ayda çalışıldı. Üç grupta da tedavi öncesi, ilk doz infüzyon sonrası 1. saat, kontrol 1. ay değerlendirmede; antioksidan enzim düzeyleri anlamlı olacak şekilde değişmedi. Gruplar kendi aralarında karşılaştırıldığında, üç zaman diliminde ve üç grupta anlamlı fark saptanmadı. Anemi parametrelerine bakıldığında her 3 grupta da tedavi öncesine göre 1.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency anemia is one of the most common public health problems today in which diagnosis, determination of etiology and individualized treatment are important. Although oral treatments that are prioritized are preferred for iron replacement, parenteral iron preparations are used for many indications, especially malabsorption and oral intolerance. When intravenous iron therapy is preferred instead of oral iron, higher iron doses are given to the patient in a much shorter time, which raises some concerns considering the catalytic effect of free iron. In our study, patients received higher doses of iron compared to previous studies and they were included without disease groups that would affect oxidative damage, such as chronic kidney and heart diseases; it is aimed to determine the short and long term oxidative effects that ferric carboxymaltose, one of the new intravenous forms of iron that we often use in clinical practice, and iron sucrose, which is older and has more literature studies, may have. Our study was planned as a prospective, single- centered, observational study and included patients who were admitted to S.B.Ü. Ankara City Hospital Internal Medicine and Hematology outpatient clinics, diagnosed with iron deficiency anemia and receiving intravenous iron therapy. A total of 58 patients were included in the study by dividing the patients into 3 equal groups; intravenous 1000 mg of iron sucrose(n=19), 1000 mg of ferric carboxymaltose(n=20) and 1500 mg of ferric carboxymaltose(n=19). The patients' blood was taken before the treatment, first hour after the first infusion of iron therapy and control after a month. Complete blood count, serum iron and ferritin levels, total iron binding capacity and transferrin saturation are routinely performed at baseline and a month after. Serum superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase for the assessment of oxidative stress and antioxidant status, on the other hand, were specifically used in our study at the beginning of treatment, first hour after the first infusion and control after a month. In the three groups, in the evaluation before the treatment, in the first hour after the first dose infusion, and in the control first month; antioxidant enzyme levels did not change significantly. When the groups were compared among themselves, no significant difference was found in the three time periods and in the three groups.