Divriği yöresinde magmatizma, metamorfizma ve cevherleşme
Magmatishim, metamorphism and mineralization at Divriği region
  1. Tez No: 78003
  2. Yazar: MEHMET AKİF IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
5. ÖZET Divriği Yöresinde Magmatizma Metamorfizma ve Cevherleşme Bu çalışma İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı, Maden Yatakları-Jeokimya Programı altında doktora tezi olarak yapılmıştır. Sivas iline bağlı Divriği ilçesinin kuzey batısında bulunan inceleme alanı Doğu Toros tektonik kuşağında yer almaktadır. A-kafa yatağının batısı ile Cürek'in doğusunda bulunan 12 km2 genişliğindeki sahanın 1/5000 ölçekli detay jeolojik haritası yapılarak inceleme alanında yüzeylenen birimlerin litolojik özellikleri ve bir birleriyle olan ilişkileri belirlenmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmalarının yardımıyla magmatik kayaçlann yaptığı sokulum ile meydana gelen kontak metamorfizma olayının yan kayaçlar ile ana magma kayacı üzerindeki etkilerini ve kontak metamorfizma-kontak metasomatizma reaksiyonlarının cevher oluşumu ile ilişkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma kapsamında başlıca dört kayaç grubu belirlenmiştir: 1: Rekristalize kireçtaşları 2: Ofiyolitler 3: Monzonitik İntrüzyonlar 4: Kontak metamorfizma zonu kayaçları Rekristalize kireçtaşları Munzur kireçtaşları olarak adlandırılan (Özgül ve Turşucu, 1984), Alt-Orta Jura dan Alt Kretase'ye kadar çökelmeye devam etmiş geniş bir karbonat platformunun inceleme alanındaki devamıdır. İnceleme alanındaki ofiyolitler kendi içinde dört alt birime ayrılmış ve bu birimler haritalanmıştır. Ofiyolitler içinde yer alan birimler, serpantinit, piroksenit, diyabaz daykı ve listvenitler (karbonatize ultrabazikler) olarak adlandırılmıştır. Önceki çalışmalarda bildirilen stratigrafik ilişkilerin deneştirilmesi sonucu inceleme alanındaki ofiyolitlerin Üst Kampaniyen'den önce yerleşimini tamamladığı sonucu çıkarılmıştır. En geç Alt Maestrihtiyende monzonit, monzosiyenitten ve aplitik damar kayaçlarından oluşan magmatik kayaçlar inceleme alanı ve çevresinde sokulum yapmıştır. Magmatik kayaç topluluğu içinde monzonit egemen unsur olduğu için monzonitik intrüzifler adı verilmiştir. Monzonitik intrüzifler yan kayaçlarla olan dokanak ilişkisi nedeniyle kendi içinde iki ayrı birim olarak haritalanmıştır. Orta derinlikte sokulum yapmış porfirik stoklan da kapsayan plutonik birimlere monzonitik plutonlar, bu derinlik ve yan derinlik kayaçları ile eş kökenli olan açık renkli damar 204temperature fluid flow within magntetite. Metasomatic reactions that are responsible from formation of mineralization caused redistribution of alkaline and trace elements within the contact metamorphic zone and therefore the alkaline metasomatisim thought to be effective during cooling of magmatic bodies. Mineralogical transformations formed durung contact metamorphisim can be observed broad zones especially at the serpentinite contacts. Resulting new rock formations were mapped as contact metamorphic zone rocks. The contact metamorphic zone, on the other hand, was divided into two, endoskarn zone and exoskarn zone. Öne of most important product of contact metasomatisim is the formations of the magnetite dominated öre bodies. Presence of ilmenite and titanomagnetite minerals nearby the igneous body implies formation at the high temperatures. Fluid flows that generated the öre continued until the lover temperature substage of the hydrotermal period. 207
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out a Doctorate thesis at Mineral Deposits-Geochemistry programe of the Geological Engineering Section of Selence Institute of İstanbul University. The study area is located northwest of Divriği, Sivas and is within the East Tauride tectonic belt. During this study, 1/5000 scale geological map of area of 12 km2 between west of A-kafa mine and east of Cürek was made and, contact relations and lithological characteristic of units were determined. The aim of the study was to better understand effects of contact metamorphic processes över country rocks and the intrusive body, and the role of contact metamorphic- contact metasomatic reactions on the öre formation. For main rock groups were distinguished in the study area: 1Recyristallized limestones 2Ophiolite 3Monzonitic intrusions 4Contact metamorpic rocks The recyristallized limestones are equivalent of the Munzur limestones (Özgül ve Turşucu, 1984) interpreted as an Early Triasic -Early Cretaceous carbonate platform. The ophiolite was divided into four units and these were mapped separately. These are serpentinite, pyroxenite, diabase and listwenites( carbonatized ultrabasics). The ophiolite of the study area is assumed to have emplaced by Upper Campanian. This assumption is based on comparison of stratigraphic relations of previous works. The magmatic rocks of the investigated area comprises of monzonite, monzosyenite, and aplite veins and were emplaced in Upper Campanian-Lover Maestrichian period. The magmatic rock assemblage is termed the monzonitic intrusives were mapped out as a two separate units. These employed within medial depths and contains porphyric stocks are termed the monzonitic intrusions, while these leucocratic vein rocks emplaced at the this level and equivalents of subvulcanic intrusions are called the aplitic dykes. Geochemical interpretation of X.R.F. analyses indicates that these rocks are alkaline-subalkaline in character. The emplacement of intrusive rocks caused broad contact metamorphic zones especially with in the serpentinites. The contact metamorphic zones are cut by mafic dykes of vogesite-kerstantite composition and these dykes were reported to be alkaline character in previous work. Therefore the dykes were termed lamprophyr and was studied within the magmatic rocks. Magnetite öre bodies were formed within the serpentinites as a result of contact metamorphisim and contact metasomatisim. There are evidence of mineralization due to high 206temperature fluid flow within magntetite. Metasomatic reactions that are responsible from formation of mineralization caused redistribution of alkaline and trace elements within the contact metamorphic zone and therefore the alkaline metasomatisim thought to be effective during cooling of magmatic bodies. Mineralogical transformations formed durung contact metamorphisim can be observed broad zones especially at the serpentinite contacts. Resulting new rock formations were mapped as contact metamorphic zone rocks. The contact metamorphic zone, on the other hand, was divided into two, endoskarn zone and exoskarn zone. Öne of most important product of contact metasomatisim is the formations of the magnetite dominated öre bodies. Presence of ilmenite and titanomagnetite minerals nearby the igneous body implies formation at the high temperatures. Fluid flows that generated the öre continued until the lover temperature substage of the hydrotermal period. 207