Isparta Gölcük Gölü kuş türleri
The Bird species at lake Gölcük of Isparta
- Tez No: 84651
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Gölcük Gölü kuşları günümüze kadar detaylı olarak incelenmemiştir. Göl suyu yumuşak sular sınıfına girmektedir. Göl yağmur sularıyla ve özellikle dipten kaynayan sularla beslenir. Göl suyu; kuzeyde İlavus üstündeki Milos kaynaklarım, doğuda Dere mahallesi üstündeki Andık deresi kaynaklarını oluşturur. Göl suyu uzun yıllar İsparta ili içme suyu kaynağı olarak kullanılmıştır. Göldeki yerli ve göçmen kuş türlerini tespit ederek, bu türlerin biyoekoloj ilerini incelemek çalışmamızın esasını oluşturur. Gölcük Gölü' nün peyzaj ve dinlenme alanı olarak değerinin yanı sıra sahada değerli ponza taşı kaynakları da mevcuttur. Gölde iki balık türü, çeşitli fito-zooplankton cinsleri tespit edilmiştir. Araştırma Mart 1997 - Mart 1998 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Gözlemler kareleme metoduna göre belirlenen 4 karede yürütülmüştür. Kuş türlerinin tespitinde 8 x 40 Columbus Marka dürbün ve çıplak göz kullanılmıştır. Görülen kuşların sıralanmasında Kiziroğlu (1989)' nun kullandığı sınıflandırmaya uyulmuştur. Gölcük Gölü'nde yapılan 23 gözlemin sonucunda 3 takıma ait 7 familyadan 8 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden dördünün yerli olup gölden ayrılmadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca 1 tür kış göçmeni ve 3 tür yaz göçmeni tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The birds at Lake Gölcük has not been studied in detail recently. The water of the lake is classified in soft waters and the lake is being nourished by rain and particularly water resources coming from the bottom. The lake constitutes the resources of Milos outside İlavus in the north and the resources of Andık stream outside Dere quarter in the east. İsparta used to benefit from the lake as drinking water for years. To determine the local and nomad species of birds at the lake and to study the bioecology of them are the bases of our work. There are valuable resources of pumice in the area as well as the landscape and resort values of Lake Gölcük. Two species of fish and various fito-zooplankton species have been determined in the lake. The research have been performed in March 1997 and March 1998. Observations have been performed at four squares around the lake. In the determination of the bird species, one Columbus binoculars that enlarges 8 40 times and the naked eye have been used. In the sistemacy of the birds observed, the classification used by Kiziroğlu (1989) has been obeyed. As a result of 23 observations that were performed at Lake Gölcük; 8 species from the 7 families which belong to 3 sets have been determined. Four of those species have been observed to be local and not to seperate from the lake. In addition one species of winter nomads and 3 species of summer nomads have been determined.