İşletmelerde denetim komitesi ve kurumsal yönetim ilişkisi
The relationship between audit committee and corporate governance in companies
  1. Tez No: 780027
  2. Yazar: ELİF ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İşletmelerde denetim komitesi ve kurumsal yönetim devamlı gelişmekte olan ve aralarında ilişki bulunan iki önemli yapıdır. Kurumsal yönetim kapsamında denetim komitelerinin özel bir yeri bulunmaktadır. İşletmelerin tüm paydaşlarının haklarını koruyarak hareket etmesi gerekmektedir. İşletmelerde denetim komitesinin bulunması bunun sağlanmasında etkilidir. Bu çalışmada denetim, bağımsız denetim, iç denetim ve iç kontrol ile kurumsal yönetim ilkeleri ve amaçları genel olarak ele alınmıştır. Denetim komitesi ile bağımsız denetim, iç denetim, iç kontrol ve yönetim kurulu ilişkisi incelenerek denetim komitesi ile kurumsal yönetim arasındaki ilişki anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The audit committee and the corporate governance are two important structures that continuously develop and related with each other. Audit committees have a special place within the scope of corporate governance. Businesses are required to act by protecting the rights of all stakeholders. The presence of an audit committee in enterprises is effective in ensuring this. This study talks over the principles and goals of audit, independent audit, internal audit, internal control, corporate governance. The relationship between the audit committee and the corporate governance activities is described via examining the relationship between audit committe, independance audit, internal audit, internal control and executive board.