Vajinal cuff prolapsusu nedeniyle sakrospinözligament fiksasyonu uygulanan hastaların yaşam tarzı değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of lifestyle changes in patients undergoing sacrospinous ligament fixation for vaginal vault prolapse
- Tez No: 780026
- Danışmanlar: DOÇ. MAHMUT KUNTAY KOKANALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı vajinal cuff prolapsusu nedeniyle uygulanan sakrospinöz ligament fiksasyonu operasyonunun hastaların postoperatif yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamız Ocak 2020 ve Ocak 2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Jinekoloji Kliniği'nde vajinal cuff prolapsusu nedeniyle sakrospinöz ligament fiksasyonu operasyonu uygulanan 22 hastayı kapsamaktadır. Yaşam kalitesi değerlendirmesi için Pelvic Organ Prolapse Distress Inventory (POPDI-6) ve Prolapse Impact Questionnaire (POPIQ-7), Pelvik Organ Prolapsusu / İdrar İnkontinansı Cinsel Fonksiyon Sorgulaması (PISQ-12) yaşam kalitesi ölçekleri kullanılmış ve hastaların tüm sorulara cevap vermeleri sağlanmıştır. POPDI-6 ve POPIQ-7 yaşam kalitesi ölçekleri için yüksek skor yaşam kalitesinde olumsuz sonuçlarla ilişkiliyken PISQ-12 ölçeği için yüksek skor cinsel fonksiyonların iyi olduğunu gösterir. Bulgular: Hastaların yaşam kalitelerinde iyileşme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of sacrospinous ligament fixation operation performed for vaginal cuff prolapse on the postoperative quality of life of patients. Materıal and Methods: Our study includes 22 patients who underwent sacrospinous ligament fixation due to vaginal vault prolapse in Ankara City Hospital Gynaecology Clinic, between January 2020 and January 2022. Pelvic Organ Prolapse Distress Inventory (POPDI-6) and Prolapse Impact Questionnaire (POPIQ-7), Pelvic Organ Prolapse / Urinary Incontinence Sexual Function Questionnaire (PISQ-12) quality of life scales were used to evaluate quality of life and patients were provided to answer all questions. A high score for the POPDI-6 and POPIQ-7 quality of life scales is associated with negative quality of life outcomes, while a high score for the PISQ-12 scale indicates good sexual function. Results: It was observed that the quality of life of the patients improved.