Yeni ekonomik paradigmada startupların değerlemesine ilişkin yeni bir yöntem önerisi
Proposal for a new method of assessment of startups in a new economic paradigm
  1. Tez No: 780036
  2. Yazar: AHMET ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Economics, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanlık tarihi ile aynı zamansal doğruyu paylaşan iktisadi faaliyet, zaman içerisinde çeşitli dönüşümlere uğramıştır. Tespit edilen en eski insani faaliyetlerin gerçekleştiği Göbeklitepe'den 21. yüzyıla kadar toplumsal değişim süreci içerisinde ekonomik değerler kümesinin değişimi de gerçekleşmiştir. Gerçekleşen değişim süreçlerinin toplumsal yaşama olumlu olumsuz etkileri farklı olabilmektedir. İktisadi değerler kümesine dair tutarlı bir yaklaşım, önceki dönüşüm süreçlerinde pozitif sonuçlar doğurmuştur. Sürdürülebilirlik başlığı altında, düşük tüketim, verimlilik ve çeşitlilik, dönüşümün sembolü olan ve esnek bir yapıya sahip olan start-uplara uygulanarak başarı potansiyelleri artırılabilir ancak uyumluluk bir ölçek modeliyle mümkün olabilir. Start-up'ların sürdürülebilirliğini değerleyebilecek bir ölçek üzerine kuramsal bir yöntem önerisi üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic activity, which shares the same temporal truth with the history of humanity, has undergone various transformations over time. From Göbeklitepe, where the earliest identified human activities took place, to the 21st century, the change in the set of economic values has also taken place within the process of social change. The positive and negative effects of the change processes on social life can be different. A consistent approach to the set of economic values has produced positive results in previous transformation processes. Under the heading of sustainability, low consumption, efficiency and diversity can be applied to start-ups, which are the symbols of transformation and have a flexible structure, to increase their potential for success, but compatibility can only be possible with a scale model. A theoretical method proposal on a scale that can evaluate the sustainability of start-ups has been studied.