Enformasyon ve iletişim teknolojileri ve Türkiye
Information and communications technology and Turkey
  1. Tez No: 209469
  2. Yazar: YAVUZ YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHTEŞEM KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin etkisiyle ekonomik paradigmada köklü bir dönüşüm yaşanmış ve toplumların maddi temelleri yeniden şekillenmeye başlanmıştır. Bilginin üretilmesi, dağıtılması ve işlenmesi süreçlerinin teknolojik ilerlemelerle gelişmesinin sonucu olarak ekonomik ve sosyal dönüşümlerin kapısı aralanmıştır. Enformasyon ve iletişim teknolojilerinin ekonomik süreçlere uygulanması ile, bir yandan ekonomik büyüme ve üretim kapasitesi artarken, diğer yandan yeni iş alanları doğmuş, eğitim ve sağlık sistemleri gibi sosyal alanlar dönüşümlere uğramıştır. Enformasyon ve iletişim teknolojilerinin sunduğu olanaklarla, Bilgi Toplumu'na geçiş tüm ekonomilerin asıl hedefi haline gelmiştir. Bilgi Toplumu'nun oluşturulmasında jenerik teknolojilerin kullanımındaki artışın payının yadsınamaz olduğu yapılan çalışmalarla tespit edilmiştir. Öte yandan, teknolojilerin yayılımında, iletişimin sağlaması bakımından önemli bir kaldıraç görevi gören telekomünikasyon teknolojilerinin büyük önem arz ettiği de açıktır. Dolayısıyla, Bilgi Toplumu'nun oluşturulmasında atılacak adımların başında telekomünikasyon altyapısının oluşturulması gelmektedir. Türkiye'nin Bilgi Toplumu olma sürecinde sahip olduğu potansiyeller açısından özellikle telekomünikasyon sektörü başlangıç için bir kaldıraç görevi görmektedir. Bu alanda Türkiye'nin sahip olduğu olanaklar, EİT'nin diğer segmentlerine göre daha fazladır. Özellikle uzun bir süredir telekomünikasyon sektörü çerçevesinde yapılan özelleştirme ve düzenleme tartışmaları bunu desteklemektedir. Bilgi Toplumu'nun oluşturulması 189 açısından altyapı görevine sahip olan telekomünikasyon sektörü, EİT sektörünün segmentleri olan yazılım veya donanım pazarına göre daha önemlidir. Dolayısıyla, telekomünikasyon sektöründe yaşanabilecek olumsuzluklar, Bilgi Toplumu'nun altyapısının sağlam olmamasına yol açacağından üzerinde titizlikle durulması gereken bir konumdadır. Çalışmamızda, bu bağlamda enformasyon ve iletişim teknolojilerinin dünya ve seçilmiş ülkelerdeki etkileri ele alınmış, özel olarak Bilgi Toplumu'nun oluşmasında altyapı görevi gören telekomünikasyon sektörü üzerinde durulmuştur. Anahtar Sözcükler 1. Enformasyon 2. İletişim 3. Bilgi Toplumu 4. Teknoloji 5. Telekomünikasyon
Özet (Çeviri)
The developments in the field of communication technologies cause a radical transformation within the frame of the economic paradigm and consequently there is a change in the concrete structure of the society. Technological improvements have been contributing the production, distribution and process of the information opens the lock of the economical and social transformations. Implementation of the information and communication technologies to economical processes, economic growth and production capacity has been increased; there are new fields for employment and some social fields like education and health systems has transformed. The Information Society became the goal of each economics as a result of what facilities the information and communication technologies present. The share of increase in the use of generic technologies for the establishment of the Information Society cannot be ignored. On the other hand, there is no doubt that the telecommunication technology that is the lever to communicate and distribute the technologies has a great significance. Therefore, the establishment of the telecommunication infrastructure is the first step towards the Information Society. The telecommunication sector is the lever for the beginning in Turkey whose potentials are suitable to be the Information Society. The facilities of Turkey in this area are more than what it has in the other segments of ICT. The privatization and regulation discussions within the frame of the telecommunication sector have been supporting the opinion. The telecommunication sector is more important than the other segments of CIT, software and hardware markets, since it is the infrastructure of the Information Society. As a result, since the failure of the telecommunication sector will cause the failure of the infrastructure of the Information Society, there must be more and more careful on it. The study, in this context, focuses on the effects of the information and communication Technologies in general and chosen countries. The telecommunication sector, as the infrastructure of the Information Society, is deliberately considered. Key Words 1. Informations 2. Communications 3. Information Society 4. Technology 5. Telecommunications