Kentten kırsala tersine göç: Doğal Yaşam Köyü örneği
Rezerve migration from urban to rural: The example of Natural Life Village
- Tez No: 780035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışması, geçtiğimiz yüzyılın ortalarından başlayan kırsal göç hareketlerinden başlayarak bugün tersine göç olarak adlandırılan kentten kıra ya da metropol şehir İs-tanbul'dan küçük kentlere doğru gerçekleşen göçleri incelemektedir. Türkiye'nin iç göç olgusu, köyden kente göçün başladığı ilk yıllar olan 1950 - 1980 ve 1990 sonrasın-daki kentleşme olmak üzere iki bölüm şeklinde ele alınmıştır. Mevcut göç hareketle-rinin sonucu olarak ortaya çıkmış olan tersine göç hareketleri ise üçüncü bölümde incelenecektir. Kırdan kente göç sürecinde en önemli varış kenti olan İstanbul'un, ter-sine göçte önemli bir aktör olarak yeni tip göç modelinin de çıkış noktası olduğu gö-rülmektedir. İstanbul karmaşık ve birçok uyarana sahip, stresli bir ruh halinin yaşandı-ğı mega bir kent karşımıza çıkmaktadır. Metropol sorunları, İstanbul'u yaşanabilir bir kent olmanın ötesinde artık göç veren bir pozisyona doğru evirmiş ve dönüştürmüştür. Bu çalışmada metropol insanın hayat zorlukları ele alınarak yeni bir oluşum olan DO-ĞAL YAŞAM KÖYÜ ÖRNEĞİ ile köy hayatına dönme planları ele alınmıştır. Görüşmeler sonucunda kişilerin söylemlerinden yola çıkılarak ilgili kişilerin göç ey-lemini tetikleyen faktörleri bu konunun bir tez çalışması haline getirilmesine karar verilmiştir. Yeni bir göç tipi olan bu olgu bugüne kadar ele alınan göç tiplerinden fark-lı olmasıyla önem taşımaktadır.Bu çalışmanın amacı yeni bir eğilim olarak 'tersine göç" kavramsallaştırması, çeşitleri ve göçleri etkileyen faktörler açıklanmaya çalışıla-rak, bu sürecin çıkış ve varış kentlerine etkisinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bu-lunmaktır. Nitel araştırma teknikleri kullanılarak analiz edilen bu çalışma ile İstan-bul'un yaşam koşullarının bireylerde yol açtığı bunalım ve bunun sonucunda göç et-meye karar verilmesi bu çalışmanın önemli bulgusudur.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the migration from the city to the countryside or from the metropolitan city of Istanbul to small cities, which is called reverse migration, starting from the rural migration movements that started in the middle of the last century. The phenomenon of internal migration in Turkey has been handled in two parts, namely 1950 - 1980, the first years of migration from village to city, and urbanization after 1990. The reverse migration movements, which emerged as a result of the current mig-ration move-ments, will be examined in the third section. It is seen that Istanbul, which is the most important destination city in the migration process from rural to urban, is also the start-ing point of the new type of migration model as an important actor in reverse migration. Istanbul is a complex mega city with many stimuli and a stressful mood. The metropoli-tan problems have transformed and transformed Istanbul, beyond being a livable city, into an emigrant position. In this study, the life difficulties of the metropolitan people are discussed and their plans to return to village life with a new formation, NATURAL LIFE VILLAGE EXAMPLE As a result of the interviews, it was decided to turn this subject into a thesis study, ba-sed on the discourses of the people, the factors that trigger the migration action of the people concerned. This phenomenon, which is a new type of migration, is important as it is different from the types of migration discussed so far. to contribute to understan-ding. With this study, which was analyzed using qualitative research techniques, the depres-sion caused by the living conditions of Istanbul and the decision to migrate as a result is the important finding of this study.