Bahçeşehir yerleşim modelinde rekreasyon planlaması uygulama sonuçlarının irdelenmesi
Research on results of recreation planning in Bahçeşehir settling model
- Tez No: 78004
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ AKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
“Bahçeşehir Yerleşim Modelinde Rekreasyon Planlaması Uygulama Sonuçlarının İrdelenmesi”adlı bu yüksek lisans tezi, İ.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Ormancılık Politikası Yüksek Lisans Programı'nda hazırlanmıştır. Bu tezde, konut yerleşimlerinin günümüze kadar olan gelişiminden kısaca bahsedilmiş ve günümüz yoğun yerleşim ihtiyacına cevap vereceği düşünülen toplu konutlar ve özellikle bu yerleşim tipinin rekreasyonel planlamaları üzerinde durulmuştur. Bu konuda örnek alan olarak seçilen Bahçeşehir Yerleşimi' nin genel bazı özelliklerinin yanısıra, rekreasyonel fonksiyonları incelenmiştir. Elde edilen bu bulgular ışığında Bahçeşehir Yerleşimi rekreasyonel kullanımlarının özellikleri anlatılırken, özellikle rekreasyonel alan yönetimi balonundan görülen eksiklikler ve yanlış politikalar saptanmaya ve çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This postgraduate thesis called“Research on Results of Recreation Planning in Bahçeşehir Settling Model”has been prepared in Postgraduate Program of Istanbul University, Science Institute Forestry Policy. Residence settling evolution has been shortly mentioned and housing development, which is regarded as a remedy for high settling requirements has been studied in terms of recreational planning. Bahçeşehir Settlement has been chosen as a model and its general characteristics and recreational functions have been carefully investigated. In the light of these findings, characteristics of recreational uses of Bahçeşehir Settling have been described, insufficient management policies have been pinpointed and solitions suggested.