Halkalı çöplüğünden etkilenen sularla sulanan sebzelerde nötron aktivasyonuyla eser element tayini
Determination of trace elements in vegetables which are irrigated with Halkalı Garbage Affected Water by Neutron Activation
  1. Tez No: 78005
  2. Yazar: UZAY KONAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medikal Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Halkalı Çöplüğünden Etkilenen Sularla Sulanan Sebzelerde Nötron Aktivasyonuyla Eser Element Tayini. Bu çalışma ile, daha önce Halkalı çöplüğü civarından toplanmış ve dondurucuda bekletilen domates, biber, kabak ve maydanoz gibi sebzelerde toksik element analizi amaçlanmaktadır. Bu amaçla sebze örnekleri, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde (Ç.N.A.E.M.) bulunan TR-2 reaktöründe 1013 n.cm“2.s”1 akılı nötronlarla ışınlanmıştır. Sayımlar Ç.N.A.E..M. Radyobiyoloji bölümünde bulunan Canberra HPGe detektörü ile yapılmıştır. Puis ayırıcı olarak Canberra Accuspec B kartları kullanılmıştır. Spektrumlar ise Epson 486 bilgisayarı ile analizlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Nötron Activation Analysis has been used for the determination of trace elements in vegetables which were collected from the Halkalı Garbage dump area Istanbul. Samples and standarts were irradiated in the TR-2 research reactor, at fluxes 1013 acmes'1. The countings have been done in Çekmece Nuclear Research and Training Center, Radiobiology division by using Canberra HPGe detector. The Analysis of gamma spectra were performed with Accuspec software and the spectra were analysed with Epson 486 computer.