İşletme bütçeleri, maliyet bütçeleri ve entegrasyonu: Tekstil sektöründe bir uygulama
Business budgets, cost budgets and integration: An application in the textile sector
- Tez No: 780053
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YÜKSEL PAZARÇEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tarih boyunca işletmeler, piyasadaki mevcut varlıklarını sürdürebilmek, belirlenen hedeflere ulaşmak ve şirket gelirlerini artırmak için birçok yönteme başvurmuştur. Yöneticilerin belirlenen hedeflere ulaşabilmek için doğru yöntem ve planlamayı yapabilme kabiliyetine sahip olmaları gerekmektedir. Büyük miktarlarda birçok farklı ürün çeşidi üreten işletmeler, nakit girdi ve çıktı hareketlerini, birçok bölüme ayrılan işletme yapılarını, verimlilik ve karlılık politikalarını doğru yönetebilmelerinde etkili bir planlama faktörü kritik rol oynamaktadır. Bu soruna çözüm olarak geliştirilen geleneksel bütçe sistemi ilk olarak yöneticilerin çalışmasına yardımcı olacak bir yönetim aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. İşletme bütçelerinin hazırlanmasından önce gelecek dönem hedefleri ve faaliyet düzeylerinin belirlenmesi, üretim kapasitesi ve mevcut üretim yeteneklerinin gözden geçirilmesi, piyasada mevcut hammadde/kaynak temini gibi iç ve dış koşullar işletme yönetimi tarafından detaylıca değerlendirilmelidir. Bütçe sistemi, birçok alt bütçenin bir araya getirildiği birleşik bir çalışmadır. Bu nedenle her bir alt bütçenin doğru hazırlanması istenilen sonuca ulaşmak için büyük önem taşımaktadır. Bunu sağlamak etkili bir iletişim ve güçlü kontrol mekanizması ile mümkün olmaktadır. Çalışmada, işletmelerde bütçe sistemini oluşturmak için gerekli olan temel adımlar ve ana bütçenin parçaları olan alt bütçe türleri açıklamakta, bütçe sistemlerinin doğru anlaşılması için kullanım amaçları, işletmelere katkıları, temel ilkeleri ve yönetim işlevleri anlatılmaktadır. Öte yandan bütçe sisteminin uygulamasına dair tekstil sektöründe bir örnek çalışma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, businesses have resorted to many methods in order to maintain their current presence in the market, reach the determined targets and increase the company income. Managers need to have the ability to make the right methods and planning in order to achieve the set goals. Enterprises that produce many different types of products in large quantities, an effective planning factor plays a critical role in correctly managing cash input and output movements, business structures divided into many sections, efficiency and profitability policies. The traditional budget system developed as a solution to this problem was first used as a management tool to help managers work. Before the preparation of the operating budgets, internal and external factors such as determining the targets and activity levels for the future period, reviewing the production capacity and current production capabilities, and the supply of raw materials/resources available in the market should be evaluated in detail by the enterprise management. The budget system is a unified work in which many sub-budgets are brought together. For this reason, the correct preparation of each sub-budget is of great importance in order to achieve the desired result. Achieving this is possible with an effective communication and strong control mechanism. In the study, the basic steps required to create the budget system in the enterprises and the sub-budget types that are the parts of the main budget are explained. On the other hand, it presents a case study in the textile sector on the implementation of the budget system.