Böbrek nakli hastalarında tüberküloz, sitomegalovirus ve pnömosistis jirovecii profilaksi etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of tuberculosis, cytomegalovirus and pneumocystis jirovecii prophylaxis efficacy in renal transplantation patients,
- Tez No: 780064
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Böbrek nakli hastalarında enfeksiyonlar önemli morbidite nedenleri olup enfeksiyonlarla savaşma stratejisinde profilaktik tedaviler ve aşılamalar önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada 01.10.2001- 01.02.2021 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan ve Erişkin Nefroloji Bölümünce takip edilen 630 hasta, aldıkları tüberküloz (TB), sitomegalovirus (CMV) ve Pneumocystis Jirovecii pnömonisi (PJP) profilaksileri açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı CMV ve PJP profilaksilerinin etkinliğini araştırmak ve literatürde önerilmesine karşın yan etki profili, direnç riski nedeniyle TB profilaksisi uygulanmayan hastanemizde hastaların TB enfeksiyonu sıklığını, morbidite ve mortalitesini araştırmaktır. Rutin TB profilaksisi kullanılmamasına rağmen 630 hastanın sadece 2'si TB enfeksiyonu geçirmiş olup bu iki hasta takiplerinde başarılı bir şekilde tedavi edilmiştir ve graft kaybı veya mortalite olmamıştır. 3 hasta profilaktik izoniazid (INH) tedavisi almışken bu hastalarda karaciğer fonksiyon testlerinde ılımlı bir bozulma olmuş, ciddi komplikasyon olmamıştır. Hastların %59.1'i CMV profilaksisi almış, bu gruptan %80.1'i profilaktik tedaviyi tamamlayabilmiş, kalan grupta başta sitopeni ve kreatinin artışı nedeniyle valgansiklovir profilaksisi kesilmiştir.
Özet (Çeviri)
Infections are important causes of morbidity in kidney transplant patients and prophylactic treatments and vaccinations play an important role in the strategy to fight infections. In this study, 630 patients who were followed up by the Department of Adult Nephrology at Hacettepe University Hospital between 01.10.2001 and 01.02.2021 were evaluated in terms of tuberculosis, cytomegalovirus and Pneumocystis jirovecii prophylaxis. Although routine tuberculosis prophylaxis was not used, only 2 of the 630 patients had tuberculosis infection and these two patients were successfully treated during follow-up with no graft loss or mortality. While 3 patients received prophylactic isoniazid treatment, these patients had a moderate deterioration in liver function tests and no serious complications. Of the patients, 59.1% received CMV prophylaxis, 80.1% of this group were able to complete prophylactic treatment, and valganciclovir prophylaxis was discontinued in the remaining group, mainly due to cytopenia and increased creatinine.