Magnezyum içeren gıda takviye edici ürün için alternatif dozaj formu geliştirilmesi
Developing alternative dosage form for a food supplement containing magnesium
- Tez No: 780065
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KARASULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnsan vücudunda birçok görevi olan magnezyum minerali için süspansiyon formunda hazırlanan ürünün validasyon çalışmaları Uluslararası Teknik Harmonizasyon Konseyi İnsan Kullanımına Yönelik İlaç Malzemeleri Gereksinimi İçin Analitik Validasyon Prosedürü Q2(R2)'ye göre İndüktif Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektroskopisi (ICP-MS) cihazında yapılmıştır. Elde edilen sonuçların Avrupa Farmakopesine göre uygun aralıklarda oldukları görülmüştür. Süspansiyon formunda hazırlanan üründe 3 aylık kısa süreli stabilite testi ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Bulunan sonuçlar Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliği ve Avrupa Farmakopesine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The validation studies of the product prepared in suspension form for the magnesium mineral, which has many functions in the human body, were carried out on the Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS) device according to the International Council for Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use ICH Harmonised Guideline Validation of Analytical Procedures Q2(R2). It has been observed that the results obtained are within the appropriate ranges according to the European Pharmacopoeia. A 3-month short-term stability test and microbiological analyzes were performed on the product prepared in suspension form. The results were evaluated according to the Turkish Food Codex Microbiological Criteria Regulation and the European Pharmacopoeia.