Non-hodgkin lenfomalı hastalarda soluble programlanmış ölüm ligandı (SPD-l1) ve sistatin C düzeylerinin tanı ve tedavideki önemi
The importance of soluble programmed death ligand (PSD-l1) and cystatin C levels in diagnosis and treatment in patients with non-hodgkin lymphoma
- Tez No: 780067
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Non-Hodgkin lenfomalar (NHL) lenforetüküler sistem kaynaklı genellikle B lenfositlerin anormal klonal proliferasyonuyla karakterize olan bir neoplazmdır. NHL çoğrafi bölgeye, yaşa, ırka, infeksiyöz etkenlere maruziyete, sosyo-ekonomik duruma göre değişiklik göstermekle birlikte insidansı ülkemizde ve dünyada giderek artmaktadır. Bu sebeple tanı ve tedaviye yardımcı olacak biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda yeni tanı almış NHL 30 hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubunun serum numunelerinde tanıya yardımcı olabilecek sPD-L1, Sistatin C, IFN-γ ve LDHA düzeyleri karşılaştırıldı. Aynı zamanda tedavinin etkinliğini izlenebilmesi için bu parametrelere 3. kür kemoterapi sonrasında da değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Non Hodgkin lymphomas (NHL) is a neoplasm originating from the lymphoreticular system, usually characterized by abnormal clonal proliferation of B lymphocytes. Although NHL varies according to geographical region, age, race, exposure to infectious agents, and socio-economic status, its incidence is gradually increasing in our country and in the world. For this reason, there is a need for biomarkers to assist diagnosis and treatment. In our study, sPD-L1, Cystatin C, IFN-γ and LDHA levels, which can help in the diagnosis, were compared in serum samples of 30 newly diagnosed NHL patients and 30 healthy controls. At the same time, these parameters were also evaluated after the third cycle of chemotherapy in order to monitor the effectiveness of the treatment.