The phenomenon of the prevalence of an increase in the level of prostate-specific antigens (total and free) for patients over 40 years old who visit a teaching hospital in Iraq
Irak'ta bir eğitim hastanesini ziyaret eden 40 yaş üstü hastalarda prostata özgü antijenlerin (toplam ve ücretsiz) düzeyindeki artış prevalansı olgusu
- Tez No: 780090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Pek çok ülkede erkekler arasında en sık görülen hastalık olan prostat kanseri, güvenilir tarama testleri bulmayı zorlaştırıyor. Çoğu tarama programı ücretsiz ve toplam PSA testi kullanır. Serum insan kallikrein-2 (hK2), maligniteyi öngörmek için bir işaret olabilir, bu nedenle optimal eylem, gözlem veya biyopsi yolu alınabilir. Ağustos-Ekim 2022 vaka kontrol çalışmasında 40 yıl boyunca 90 katılımcı vardı; 60 prostat kanseri hastası ve aynı yaş ve cinsiyette 30 sağlıklı insan. Toplam, serbest prostat spesifik antijen, insan kallikreins-2, lipid profili ve kan şekeri incelendi. Mevcut çalışmanın sonuçları, hastalarda toplam, serbest prostata özgü antijen, insan kallikreins-2, lipid (TC, TG, LDL, VLDL) profili ve kan glukozunun ortalama serum konsantrasyonlarının sağlıklı gruplara göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. kontrole kıyasla hastalarda HDL düşüktü. Ayrıca, bu değişkenlerin serum konsantrasyonu açısından iki grup arasında oldukça önemli farklılıklar vardı. Ayrıca prostat kanserli hastalarda insan kallikreins-2 ile serbest prostata özgü antijen arasında pozitif bir korelasyon vardı. Hem serbest hem de total prostata özgü antijenler, prostat kanseri tanısında önemli bir rol oynar ve insan kallikreins-2, özgüllüğü artırarak ve biyopsilerden alınan yanlış pozitif sonuçları azaltarak erken tanıyı güçlendirebilir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer, the most common disease among males in numerous countries, raises the difficulty of finding reliable screening tests. Most screening programs use free and total PSA testing. Serum human kallikrein-2 (hK2) may be a sign for predicting malignancy, so the optimal course of action, observation or biopsy, may be taken. August–October 2022 case-control study had 90 participants over 40 years; 60 prostate cancer patients and 30 healthy people of the same age and gender. Total, free prostatic specific antigen, human kallikreins-2, lipid profile, and blood glucose were examined. Results of the current study showed that there were higher mean serum concentrations of the total, free prostatic-specific antigen, human kallikreins-2, lipid (TC, TG, LDL, VLDL) profile, and blood glucose in patients than in healthy groups, while HDL was low in patients compared to control. Also, there were highly significant differences between the two groups with regard to the serum concentration of these variables. In addition, there was a positive correlation between human kallikreins-2 and free prostatic-specific antigen in patients with prostate cancer. Both free and total prostatic-specific antigens play a significant role in the diagnosis of prostate cancer, and human kallikreins-2 may be capable of enhancing early diagnosis by increasing specificity and reducing false-positive results from biopsies.