Gelişen teknolojilerle birlikte değişen stratejik pazarlama yönetim süreci: Otomotiv ve tekstil sektörlerinde CRITIC–TOPSIS–PROMETHEE analizi
Strategic marketing management process changing with developing technologies: CRITIC–TOPSIS–PROMETHEE analysis in automotive and textile sectors
- Tez No: 780091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKŞAN KİBRİTCİ ARTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Pazarda ürün bilinirliğini artırmaya ve tüketicileri cezbetmede rekabet avantajı elde etmeye yönelik önlemleri içeren bir plan olarak tanımlanan pazarlama stratejisi, işletmelerin sürdürülebilirliği adına belirleyici bir faktördür. Teknolojik yeteneklerle birleşen pazarlama stratejileri, doğru hedef kitle analizi ve doğru bütçe yönetimi sağlamaktadır. Bu nedenle, stratejik pazarlama yönetim sürecinin her aşamasında teknolojik yetenekleri işin içine katmak büyük önem arz etmektedir. Teknolojik gelişmeler ve rekabetin artmasıyla, işletmelerin karar verme süreçlerindeki belirsizlik her geçen gün artmaktadır. Şirketler karar verme süreçlerinde birçok kriteri ve alternatifi aynı anda ele alarak, kararlarını buna göre vermelidirler. Bu noktada Çok Nitelikli Karar Verme yöntemleri ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, öncelikli olarak dijital teknolojiler ve stratejik pazarlama yönetimi sürecine dair teorik bir çerçeve çizilmiştir. Ardından çoklu karar verme tekniklerinden olan ve sosyal bilimlerde sıkça kullanılan CRITIC analizi ile TOPSIS ve PROMETHEE algoritmaları birlikte kullanılarak, gelişen dijital teknolojileri alternatiflerinin, pazarlama yönetim süreci evrelerindeki etkinliği ve ağırlığı araştırılmıştır. Çalışma Türkiye'nin ihracat alanında lokomotifi olan Otomotiv ve Tekstil sektörlerine uygulanmış ve her iki sektörde çıkan sonuçlar birbiri ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda yapılan analizler ve değerlendirmeler, bilimsel anlamda yeni çalışmalar için farklı algoritmaların uygulanması, sektör ve işletmelere uygun pazarlama stratejilerinin oluşturulması ve pazarlama yönetim sürecinin her bir aşaması için uygun dijital teknolojilerin seçilerek bunlara yatırım yapılması açısından işletmeler ve akademik camia için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Marketing strategy, which is defined as a plan that includes measures to increase product awareness and to gain competitive advantage in attracting consumers in the market, is a determining factor for the sustainability of businesses. Marketing strategies combined with technological capabilities provide accurate target audience analysis and accurate budget management. For this reason, it is important to involve technological capabilities at every stage of the strategic marketing management process. With the technological developments and increasing competition, the uncertainty in the decision-making processes of the businesses is increasing day by day. Businesses should consider many criteria and alternatives during their decision-making processes and should make their decisions accordingly. At this point, Multi Attribute Decision Making methods come into prominence. In this study, a theoretical framework has been primarily drawn on the digital technologies and the strategic marketing management process. Then, using CRITIC analysis, which is one of the multiple decision-making techniques and frequently used in social sciences, and TOPSIS and PROMETHEE algorithms together, the effectiveness and the weight of developing digital technology alternatives in the marketing management process phases were investigated. The study was applied to automotive and textile sectors, which are the Turkey's main export areas, and the results in both sectors were compared with each other. The analyzes and evaluations that were made as a result of this study are important for businesses and the academic community in terms of applying different algorithms for new scientific studies, creating marketing strategies suitable for sectors and businesses, and choosing and investing in appropriate digital technologies for each stage of the marketing management process.