Lupinus albus L. alkaloitlerinin izolasyonu ve karakterizasyonu
- Tez No: 7801
- Danışmanlar: PROF.DR. AZMİ TELEFONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
-60- 5 ÖZET - SUMMARY Halen tedavide kullanılan fizyolojik ve farmakolojik aktiviteye sahip bileşiklerin çoğunun kaynağı bitkilerdir. Anadolu'da, Lupinus albus L. ' nin tohumları suda kaynatılarak hasırlanan ekstraktlar hipoglisemik ajan ola rak kullanılmaktadır. Cabo ve arkadaşları lupinlerin ve lu pin alkaloitleri ekstraktlarının hipoglisemik etkileri üzerinde çalışmışlar fakat bu etkiyi tam olarak açıklaya mamışlardır. Bu çalışmada lupin alkaloitleri L. albus tohumla rından su ve organik çözgenler kullanılarak ekstrakte edildi ve kromatografik ( kolon kromatografi, TLC ) ve elektroforetik ( HVE ) yöntemler kullanılarak ayrıldılar. Ham alkaloit ekstraktlar ı ve kolon kromatograf iden elde edilen bazı fraksiyonlar GLC ve GLC-MS ile analizlendiler. Elde edilen sonuçlardan ekstraktların ammodendrine, albine, N-methylalbine, lupanine, 13-hydroxylupanine, 13-angeloyl- oxy lupanine, 13-tigloyloxylupanine, multif lorine, cinnamoyl- oxy lupanine ve 13methylbutyryloxy lupanine içerdiği saptadı. Ekstraktlarda bulunan alkaloitler ve oranları Bölüm 3.5'- te verildi. Bunların yanında ekstraktlarda pek çok minör alka loit bulundu fakat bunların kimlikleri tespit edilemedi. Bitkinin tohumlarının toplam alkaloit içeriği kodük- timetrik yöntemle % 0,85 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
-61- SUMMARY The precursors of many compounds, which have physiolo gical and pharmacological activity, are plants or their products. The extracts which are prepared by boiling the seeds of L. albus, are used as a hypoglycemic agent in Anatolia. Cabo et. al studied the hypoglycemic effects of lupines and their alkaloid-mixtures, but this effect has not been explained clearly. In this study lupine alkaloids were isolated from the L. albus seeds by extraction with organic solvents and water, and seperated by using chromatographic [ column chromatogr. (CC), TLC ] and electrophoretic (HVE) methods. Crude alkaloid extracts and several fractions which were obtained from CC, were analysed by usin g GLC and GLC-MS. From the results, it was observed that, crude alkaloid extracts contained ammodendrine, albine, N-methylaybine, lupanine, 13-hydroxylupanine, 13-angeloyloxylupanine, 13- tigloyloxylupanine, multif lorine, cinnamoyloxylupanine and 1 3 -methylbutyryloxy lupanine. The presence and the abundance of these aklaloids were listed in section 3.5 given before. Although, it was found that there were many minor al kaloids in the extracts, they couldn't be identified. The total alkaloid content of L. albus. seeds was found to be 0.85 % by using conductimetric method.