Asmanın mineral beslenmesi üzerine anaç ve çeşit etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of different rootstocks and varieties on vine mineral nutrition
  1. Tez No: 780100
  2. Yazar: OSMAN ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA KÜÇÜKYUMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma asmanın mineral beslenmesi üzerine anaç, çeşit ve anaç çeşit etkileşiminin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Denizli'nin Güney ilçesinde Fercal ve R140 anaçları üzerine aşılı Merlot, Cabernet Frank, Cabernet Sauvignon ve Syrah çeşitlerinin bitki besin elementi içerikleri incelenmiştir. Asmaların beslenme durumlarının karşılaştırılması için yaprak ve meyve örneklerinde N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn ve Zn analizleri yapılmıştır. Anaçların bitki besin elementleri incelendiğinde, 140 Ruggeri anacı yaprak K, Mg, Ca, Cu, Mn içeriklerinin, Fercal anacı yapraklarının ise N, P, Fe, Zn içeriklerinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Çeşitlerin yapraktaki besin elementi içerikleri incelendiğinde Cabernet Sauvignon çeşidi en yüksek N, P, K, Ca, Fe, Mn içeriklerine sahipken Cabernet Frank Mg, Syrah Zn ve Cu besin değerleri bakımından yüksek seviyelerde olduğu görülmüştür. Çeşit anaç etkileşimleri incelendiğinde yaprakta Fercal anacına aşılı Cabernet Sauvignon çeşidinin N, P, K, Mg, Ca, Fe, Mn alımları diğer çeşitlere göre yüksek seviyelerde iken yine Fercal üzerine aşılı Syrah çeşidinin Zn ve Cu içerikleri diğer çeşitlere göre daha yüksek seviyededir. Yaprakta 140 Ruggeri anacı üzerine aşılı Cabernet Sauvignon K, Fe, Zn, Mn içerikleri, Syrah N, Cu içerikleri, Cabernet Frank Mg, Ca içerikleri diğer çeşitlere göre yüksek seviyededir. Anaçların, Çeşitlerin, Anaç ve Çeşitlerin meyvedeki bitki besin içerikleri incelendiğinde ise sonuçların yaprak ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda asmanın anaç, çeşit ve anaçxçeşit etkileşiminin mineral beslenme açısından önemli ve farklı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar neticesinde asma bitkisinin beslenmesi açısından o bölgeye ait anaç ve çeşit özellikleri dikkate alınması ve besleme programının hazırlanması gerektiğini ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of rootstock, variety and rootstock variety interaction on the mineral nutrition of vine. Plant nutrient concentrations of Merlot, Cabernet Frank, Cabernet Sauvignon and Syrah cultivars grafted on Fercal and R140 rootstocks in Güney district of Denizli were investigated. In order to compare the nutritional status of vines, N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn and Zn analyzes were performed on leaf and fruit samples. When the nutrient elements of the rootstocks were examined, it was seen that the K, Mg, Ca, Cu, Mn concentrations of 140 Ruggeri rootstock leaves, N, P, Fe, Zn concentrations of Fercal rootstock leaves were higher. When the nutrient concentrations of the cultivars was examined, Cabernet Sauvignon cultivar had the highest N, P, K, Ca, Fe, Mn concentrations, while Cabernet Frank Mg, Syrah Zn and Cu were found to be at high levels in terms of nutritional values. When the variety rootstock interactions were examined, N, P, K, Mg, Ca, Fe, Mn uptake of Cabernet Sauvignon variety grafted on Fercal rootstock in leaves is higher than other varieties, while Zn and Cu concentrations of Syrah grafted on Fercal were higher than other varieties. Cabernet Sauvignon K, Fe, Zn, Mn contents, Syrah N, Cu contents, Cabernet Frank Mg, Ca contents, grafted on 140 Ruggeri rootstock are higher than other varieties in leaves. When the nutrient contents of rootstocks, varieties, rootstocks and varieties were examined, it was determined that the results were compatible with the leaf. As a result of the study, it was seen that the rootstock, cultivar and rootstockxvariety interaction of vine had an important effect in terms of mineral nutrition. As a result of these results, it had been revealed that the rootstock and cultivar characteristics of that region should be taken into account and a fertilization program should be prepared in terms of fertilizing the vine plant.