Devlet başkanlarının yasama sürecine katılımı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi
The involement of heads of the state in legislative process and president of Republic Governmental System
- Tez No: 780099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERSOY KONTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Günümüzde, klasik kuvvetler ayrılığı teorisinin açıklayamadığı, yasama ve yürütme organları arasındaki ilişkilerin iç içe geçtiği alanlardan biri de; devlet başkanlarının yasama sürecine katılımıdır. Kanun yapma yetkisi geleneksel olarak yasama organlarına tanınsa da; devlet başkanları, yürütme organının güçlenmesiyle birlikte, yasama sürecine artan şekilde dahil olmakta ve yasama sürecine katılımlarıyla ilgili güçlerini etkin şekilde kullanmaktadır. Devlet başkanlarının bu güçleri, çeşitli ölçütler (örneğin güçlerin asli-devri nitelikleri, dış opsiyonlar) esas alınarak sınıflandırılmaktadır. Ancak bu çalışmada; yasama sürecinin ne, devlet başkanının kim olduğu açıklandıktan sonra; devlet başkanlarının söz konusu güçleri, çeşitli devletlerden örnekler verilerek, reaktif ve proaktif boyutlarına göre incelenmiş, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemindeki görünümleri ele alınmıştır. Nihayetinde devlet başkanlarının, statükoyu korumaya ve değiştirmeye yönelik baskın güçlerinin; parlamentoların birer ''lastik mühre'', devlet başkanlarının ise ''baş kanun koyucuya'' dönüşmesindeki etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, one of the areas that the classical theory of separation of powers cannot explain and the relations between the legislative and executive branches are intertwined; is the involement of heads of the state in the legislative process. Although the lawmaking power is traditionally assigned to the legislative branch, heads of the state, with the strengthening of the executive branch, are increasingly involved in the legislative process, and effectively exercise their powers related to their involement in the legislative process. These powers of heads of the state are classified based on various criteria (for instance, qualifications for the entrenched-delegated of powers, outside options). However, in this study, after explaining what the legislative process is, who the head of State is; the powers of the heads of state in question was examined according to their reactive and proactive dimensions by giving examples from various states and their appearances in the President of Republic Governmental System were discussed. Ultimately, the effects of the dominant powers of heads of state to protect and change the status quo were aimed to reveal in the transformation of parliaments into ''a rubber stamp'' and heads of state into ''the chief legislator''.