Adaçayının (Salvia officinalis L.) kurutulmasında sıcaklığın ve hava hızının yağ verimi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of temperature and air velocity on oil yield in drying sage (Salvia officinalis L.)
  1. Tez No: 780108
  2. Yazar: ANIL ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı kurutma sıcaklıkları ile farklı hava hızlarının tıbbi adaçayı (Salvia officinalis L.) bitkisinin uçucu yağ verimine etkileri araştırılmıştır. Denemelerde kullanılan adaçayları taze olarak hasat edilip yaprakları saplarından ayrıldıktan sonra -20 °C sıcaklıkta muhafaza edilmiştir. Denemelerden önce dondurucudan çıkarılan adaçayları oda sıcaklığında bekletilmiştir. 40 °C sabit sıcaklıkta 1, 1.3, 1.5 ve 1.8 m/s hava hızlarında yapılan denemeler ile 45 °C sabit sıcaklıkta 1, 1.3, 1.5 ve 1.8 m/s hava hızlarında yapılan denemeler süresince materyalin nem içeriği, kuruma hızı, ayrılabilir nem oranı, uçucu yağ verimi, renk değerleri ve özgül enerji tüketimi değişimleri ölçülmüştür. Kurutma fırınında yapılan çalışmaların sonucuna göre en yüksek uçucu yağ verimi 40 ºC sıcaklıkta yapılan çalışmadan elde edilmiştir. 40 ºC sabit sıcaklıkta en yüksek uçucu yağ verimi sırası ile 1.5 ve 1.8 m/s hava hızlarında yapılan denemelerde ölçülmüştür. 45 ºC sabit sıcaklıkta yapılan denemelerde ise en yüksek uçucu yağ verimi 1.3 m/s ve 1.8 m/s hava hızlarında ölçülmüştür. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre uçucu yağ verimleri arasında fark bulunmamıştır. Özgül enerji tüketimi açısından en verimli çalışmanın 45 ºC ve 1 m/s hava hızı koşullarında yapılan kurutma çalışması olduğu belirlenmiştir. İkinci en verimli çalışmanın ise 40 ºC ve 1 m/s koşullarında yapılan çalışma olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of different drying temperatures and different air velocities on the essential oil yield of sage (Salvia officinalis L.) were investigated. The sage used in the experiments were harvested fresh and stored at -20 °C after the leaves were separated from their stems. The sage, which was out of the freezer before the experiments, was kept at room temperature. During the experiments, the parameters were measured such as the moisture content of the material, drying rate, separable moisture content, essential oil yield, color values and specific energy consumption. The highest essential oil yield was measured at a constant temperature of 40 ºC, at 1.5 and 1.8 m/s air velocities, respectively. In the experiments carried out at a constant temperature of 45 ºC, the highest essential oil yield was measured at 1.3 m/s and 1.8 m/s air velocities. It was determined that the most efficient study in terms of specific energy consumption was the drying operation performed at 45 ºC and 1 m/s air velocity. It was determined that the second most efficient work was the work done at 40 ºC and 1 m/s conditions.