Uranyum toksisitesine karşı adaçayının (Salvia officinalis L.) koruyucu rolünün Allium testi yardımıyla araştırılması
Investigation of the protective role of sage (Salvia officinalis L.) against uranium toxicity with the assistance of Allium test
- Tez No: 781763
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Uranyum oldukça radyoaktif bir ağır metaldir. Bu çalışmada, uranyumun sebep olduğu fizyolojik, genetik, biyokimyasal ve anatomik toksisite ile bu toksisiteye karşı adaçayı (Salvia officinalis L.) yaprak ekstraktının koruyucu rolü Allium testi yardımıyla araştırılmıştır. Çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, ağırlık kazanımı, mitotik indeks (MI), mikronukleus (MN) oluşumu, kromozomal hasarlar, süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (KAT) enzim aktiviteleri, malondialdehit (MDA) düzeyleri ve kök meristem hücrelerindeki değişimler toksisitenin indikatörleri olarak kullanılmıştır. Allium cepa L. bulblarından kontrol (1) ve uygulama (5) olmak üzere altı grup oluşturulmuştur. Kontrol grubu çeşme suyu, uygulama grupları ise uranyum (0,1 mg/mL uranil asetat dihidrat) ve adaçayının iki farklı dozu (190 ve 380 mg/L) ile oda sıcaklığında 72 saat çimlendirilmiştir. Süre sonunda, soğanlar rutin preparasyon teknikleri uygulanarak fizyolojik, genetik, biyokimyasal ve anatomik incelemeler için hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Uranium is a highly radioactive heavy metal. In this study, physiological, genetic, biochemical and anatomical toxicity caused by uranium and the protective role of sage (Salvia officinalis L.) leaf extract against this toxicity were investigated with the help of Allium test. Germination percentage, root length, weight gain, mitotic index (MI), micronucleus (MN) formation, chromosomal damages, superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) enzyme activities, malondialdehyde (MDA) levels and changes in root meristem cells were used as indicators of toxicity. Six groups were formed from Allium cepa L. bulbs as control (1) and application (5). Control group was germinated with tap water and application groups with uranium (0,1 mg/mL uranyl acetate dihydrate) and two different doses of sage (190 and 380 mg/L) at room temperature for 72 hours. At the end of the period, onions were made ready for physiological, genetic, biochemical and anatomical examinations by applying routine preparation techniques.