Bazı aril sülfonil hidrazon bileşiklerinin antioksidan ve antimikrobiyal etkinliklerinin araştırılması
Investigation of antioxidant and antimicrobial effects of some aryl sulfonyl hydrazone compounds
- Tez No: 780119
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ, PROF. DR. AYŞEGÜL İYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sülfonil hidrazon iskeleti ilaç kimyasında kullanılan önemli bir kimyasaldır. Antioksidan, antidepresan antikolinesteraz, antikonvülsan, antimikrobiyal, antikanser, analjezik ve anti-inflamatuvar gibi önemli biyoaktif potansiyele sahiptirler. 4-florobenzensülfonil hidrazit'ten türeyen yeni aril sülfonil hidrazonların sentezi ve karakterizasyonu daha önce tez çalışmasında yapılmış olup 9 adet yeni aril sülfonil hidrazon elde edilmiştir. Çalışmamızda yeni 9 aril sülfonil hidrazon türevlerinin antioksidan ve antibakteriyel etkinlikleri in vitro olarak araştırılması amaçlanmıştır. Bileşiklerin antioksidan potansiyelleri olarak TAS, TOS ve DPPH yöntemleriyle çalışılmıştır. Antibakteriyel aktiviteleri ise için Staphylococcus aureus ATCC-29213, Escheira coli ATCC-25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC-27853, Klebsiella pneumoniae ATCC-700603 standart suşları kullanılarak disk difüzyon yöntemiyle EUCAST kriterlerine uygun olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The sulfonyl hydrazones skeleton is an important chemical used in medicinal chemistry. It has a significant bioactive potential such as an antioxidant, antidepressant, anticholinesterase, anticonvulsant, antimicrobial, anticancer, analgesic, antiflammatory. Synthesis and characterization of new aryl sulfonyl hydrazones derived from 4-fluorobenzenesulfonyl have been done previous thesis, and 9 new aryl sulfonyl hydrazones have been obtained. The antioxidant potentials of the compounds were studied by TAS, TOS, and DPPH methods. For their antibacterial activities, Staphylococcus aureus ATCC-29213, Escheira coli ATCC-25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC-27853, Klebsiella pneumoniae ATCC-700603 standard strains were studied by disk diffusion method by EUCAST criteria.