Camsı karbon elektrotlarının çeşitli polimer, karbon nanotüp ve metal nanoparçacık temelli kompozit malzemeler ile modifiye edilmesi ve elektroanalizdeki uygulamaları
The modification of glassy carbon electrodes with composite materials based on various polymers, carbon nanotubes and metallic nanoparticles and their applications in electroanalysis
  1. Tez No: 780129
  2. Yazar: ŞEHRİBAN DÜZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Metaproterenol, saptanması için GCE, MWCNT, Sb2O3 ve WO3 nanoparçacıkları ile modifiye edilmiştir. Sonuçlar metaproterenol pik akımlarının 5.2×10−8 M ve 2.7×10−6 M derişim aralığında doğrusal ve saptama sınırının 6.6×10−9 M olduğunu göstermiştir. MWCNT ve poli(aminopirazin) (PAP), ZrO2 ile modifiye edilen GCE, farmasötiklerde ve karışık meyve sularında AA miktarının belirlenmesi için kullanılmıştır. Önerilen elektrot ile, askorbik asit için çalışma aralığı ve saptama sınırı sırasıyla 1.0×10-6 -2.95×10-4 M ve 3.5×10-7 M olarak belirlenmiştir. Klorojenik asit saptanması için MWCNT ve Nd2O3 nanoparçacıkları ile modifiye edilen GCE temelli tekrarlanabilir bir voltametrik metod geliştirilmiştir. Pik akımları 5.0×10-8- 6.1×10−5 M aralığındaki klorojenik asitin derişimiyle doğrusal olarak artmıştır. Saptama sınırı 6.2×10−9 M olarak saptanmıştır. Nd2O3 , W nanoparçacıkları ve MWCNT ile kaplanan camsı karbon elektrotu albuterolün saptanması için kullanılmıştır. Pik akımları albuterolün konsantrasyonu ile doğrusal olarak 6.6×10−8- 2.0×10−5 M aralığında arttı ve saptama sınırı 2.37×10−9 M olarak hesaplandı. Bir GCE elektrotun grafen nanoplateletler (GRNP) ve Er2O3 nanopartikülleri ile modifikasyonu, ile terbutalin (TER) tespiti için kullanıldı. 1.2×10-9 - 7.1×10-7 M konsantrasyon aralığında terbütalin için 6.85×10-10 M saptama sınırı ile doğrusal bir çalışma aralığı elde edildi. Önerilen analiz yöntemi, numunelerde TER'yi tespit etmek için doğru ve kesin ölçümlerle sonuçlandı. Parasetamol (PAR), askorbik asit (AA) ve tramadol (TRA) varlığında dopaminin (DA) hassas tayini için için MWCNT ve Pr6O11 nanoparçacıkları ile modifiye edilen GCE temelli tekrarlanabilir bir voltametrik yöntem geliştirilmiştir. 1.2×10-9 M - 1.8×10-5 M konsantrasyon aralığında doğrusal bir çalışma aralığı elde edildi. Dopamin için saptama sınırı 1.0×10−10 M olarak hesaplanmıştır. Parasetamol (PAR) ve dopaminin (DA) eş zamanlı saptanması için MWCNT, MnO2 ve NiO nanoparçacıkları ile modifiye edilen GCE temelli yeni bir voltametrik metot geliştirilmiştir. DA için 2.0×10-9 M -5.1×10-7 M, PAR için 4.0×10-9 M –1.85×10-5 M konsantrasyon aralığında doğrusal bir çalışma aralığı elde edildi. DA ve PAR için saptama sınırı 1.85×10−10 M ve 3.2×10−10 M olarak hesaplanmıştır. Bir GCE elektrotun CNF ve Er2O3 nanopartikülleri ile modifikasyonu, ile yohimbin (YOH) saptaması için kullanıldı. 2.0×10-9 M -5.4×10-5 M konsantrasyon aralığı ve 9.0×10-10 M LOD çalışma sağladı. Önerilen analiz yöntemi, numunelerde yohimbine tespit etmek için doğru ve kesin ölçümlerle sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
GCE has been modified with MWCNT, Sb2O3 and WO3 nanoparticles for the detection of metaproterenol, The results showed that the peak currents of metaproterenol were linear over the concentration range of .2×10-8 M - 2.7×10-6 M, and the detection limit was 6.6×10-9 M. A GCE modified with MWCNT, Poli(aminopirazin) (PAP), and ZrO2 was utilized for detection of ascorbic acid in food samples. The linear working range and detection limit for ascorbic acid at the proposed electrode were determined as 21.0×10-6- 2.95×10-4 M and 3.5×10-7 M, respectively. A reproducible voltammetric method based on GCE modified with MWCNT and Nd2O3 nanoparticles was developed for the detection of chlorogenic acid. The peak currents increased linearly with the concentration of chlorogenic acid. in the range of 5.0×10-8- 6.1×10−5 M. The detection limit was determined as 6.2×10−9 M. A glassy carbon electrode coated with Nd2O3 , W nanoparticles and MWCNT was used for the detection of albuterol. The peak currents increased linearly with the concentration of albuterol over the range from 16.6×10-8- 2.0×10-5 M and the detection limit was calculated as 2.37×10−9 M. The modification of a GCE with graphene nanoplatelets-erbium oxide and nanoparticles of Er2O3 was used for selective detection of terbutaline. A lineer working range was obtained for terbutaline in the concentration range of 1.2×10-9 M - 7.1×10-7 M with a detection limit of 6.85×10-10 M. This proposed method has been successfully applied for detecting terbutaline. A sensitive voltammetric method developed by the modification of a glassy carbon electrode (GCE) with a composite of carbon nanotubes (MWCNTs) and praseodymium oxide (Pr6O11) is presented for the sensitive determination of dopamine (DA) in the presence of tramadol (TRA), paracetamol (PAR) and ascorbic acid (AA DA in the presence of AA, PAR and TRA. A linear working concentration range of 1.2x10-9 M -1.8x10-5 M was obtained by proposed method of analysis. The proposed voltammetric method yielded a pico-molar detection limit (LOD) of 1.0x10-10 M (100 pM) for DA. A novel voltammetric method based on modification of GCE with MWCNT, MnO2 and NiO nanoparticles was developed for the detection of the sensitive determination of dopamine (DA) in the presence of paracetamol (PAR). A linear working concentration range of DA 2.0×10-9 M -5.1×10-7 M and PAR 4.0×10-9-1.85×10-5 M was obtained by proposed method of analysis, detection limit (LOD) of 1.85×10-10 M ve 3.2×10-10 for DA and PAR. A GCE modified with carbon nanofibers (CNF) and Er2O3 nanoparticles was successfully applied for the determination of yohimbine (YOH). A linear working range of 2.0×10-9 M - 5.4×10-5 M and a detection limit of 9.0×10-10 M LOD were obtained for YOH.