Study of liver enzymes ( GOT (AST), GPT (ALT) ) in thalassemic diabetic Iraqi patients
Iraklı thalasemik diyabetik hastalarda karaciğer enzimleri( GOT (AST), GPT (ALT) ) çalışması
- Tez No: 780138
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSHRA FARİS HASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalıĢmada Talasemi hastalarında, DM'li Talasemi hastalarında çeĢitli parametrelerin (Hb, Ferritin ve FBS, GOT ve GPT) iĢlevi incelenmiĢ ve bulguları kontrollerle karĢılaĢtırılmıĢtır. Talasemi hastalarının, kontrol katılımcılarına göre önemli ölçüde daha düĢük Hb seviyelerine ve ayrıca diabetes mellitus (DM) olan Talasemi hastalarına göre önemli ölçüde daha düĢük Hb seviyelerine sahip oldukları gösterildi. Bir kontrol grubu ile karĢılaĢtırıldığında, Talasemili ve Talasemili diyabetlilerin ferritin seviyeleri önemli ölçüde farklıydı. Kontrol ile karĢılaĢtırıldığında, açlık kan Ģekeri ölçüm bulgularında Talasemi ve DM'li Talasemi arasında anlamlı bir fark vardı. Her iki Talasemi ve DM'li Talasemi grubunda da GOT (AST) seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yükseldi. Talasemili ve diabetes mellituslu (DM) hastaları kontrollerle karĢılaĢtırırken, GPT (ALT) bulgularında önemli bir artıĢ oldu. FBS ile GOT (AST) arasında olduğu kadar GOT (AST) ve GPT (ALT) (ALT) arasında da güçlü bir bağlantı var gibi görünüyor. talasemi hastalarının deneyimlerine dayanmaktadır. Ancak Talasemi ve DM'li bireylerde FBS ile DM arasında bir bağlantı bulundu. ferritin, gonadotropin ve glisin.
Özet (Çeviri)
This study examined the function of several parameters (Hb, Ferritin and FBS, GOT and GPT) in Thalassemia patients, Thalassemia with DM patients, and their findings were compared to control people. Thalassemia patients were shown to have significantly lower levels of Hb than control participants, as well as significantly lower levels of Hb than Thalassemia patients who had diabetes mellitus (DM). When compared to a control group, the ferritin levels of those with Thalassemia and Thalassemia with diabetes were significantly different. Compared to control, there was a significant difference between Thalassemia and Thalassemia with DM in the findings of fasting blood glucose measurements. In both groups of Thalassemia and Thalassemia with DM, GOT (AST) levels increased significantly when compared to the control group. When comparing patients with Thalassemia and diabetes mellitus (DM) to controls, there was a substantial rise in GPT (ALT) findings. It seems that there is a strong link between FBS and GOT (AST) as well as between GOT (AST) and GPT (ALT) (ALT). based on the experiences of people with thalassemia. In individuals with Thalassemia and DM, however, a connection between FBS and was found. ferritin, gonadotropin, and glycine.