Hemodiyaliz hastalarında homosistein düzeyleri ve lipid profili
Homocysteine levels and lipid profile in hemodialysis patients
- Tez No: 780139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HALUK DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada kronik böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören ve hemodiyaliz uygulanan hastalarda homosistein düzeylerini ve lipid profilini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya alınan kronik böbrek yetmezlikli (KBY) hastalar 2 gruba ayrıldı. Her grup 30'ar hasta olmak üzere toplam 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Ayrıca bu hasta gruplarıyla karşılaştırmak amacıyla 20 adet sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu oluşturuldu. Birinci grubu (Yeni KBY) daha önce hiçbir diyaliz ve medikal tedavi uygulanmamış hastalar, ikinci grubu (Eski KBY) ise ortalama 5 yıldan bu yana diyaliz ve medikal tedavi gören hastalar oluşturmuştur. Hasta ve kontrol gruplarında serum total homosistein, B12 vitamini, folik asit, kreatinin, trigliserid, total kolesterol, HDL, LDL, VLDL kolesterol düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the levels homocystein and lipid profiles in patients that are hemodialysis programs and cured aiming to chronic renal failure (CRF). The patients were divided into two groups and each group contained 300 patients, that is, total 60 patients. Meantime 20 healthy people were chosen as control group. The first group (Untreatment CRF) contained new patients that have not attained dialysis previously are not application of any medical tereatment; second group (treatment CRF) contained patients that have been cured at least for last 5 years and attainding dialysis treatment. B12, folic acid, creatinine, triglyceride, total cholesterol, HDL, LDL, VLDL, cholesterol levels were measured in all patients and control group.