Evaluation of effect testosterone and E2 hormone on lipid metabolism in men with type 2 diabetes mellitus in Iraq
Irak'daki tip2 diyabetli erkeklerde testesteron ve E2 hormonunun lipid metabolizması üzerindeki etkisinin degerlendirilmesi
  1. Tez No: 780163
  2. Yazar: RUYA FAROOQ AZZATAZZAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDUL NASSER MOHAMMED ABDULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yağ metabolizması sorunları ve bunların steroid hormonlarla ya da tam tersi ile ilişkisi, bu hormonların içeriğinde sorun yaşayan erkeklerin en sık yaşadığı sorunlar arasındadır. Bu tezin amacı, tip 2 diyabetli erkeklerde testosteron, E2, lipidler ve bazı biyokimyasal belirteçlerin konsantrasyonunu ölçmek ve lipid metabolizmasının testosteron ve E2 üzerine etkisini değerlendirmektir. Bu çalışmada tip 2 diyabetli hastalardan 130 örnek alındı. Testosteron, E2, lipidler ve bazı biyokimyasal belirteçlerin konsantrasyonu ölçüldü. Grup A: 60 kontrol grubu, Grup B: 70 tip 2 diyabetli hastadan oluştu. Buna göre; yaş istatistiksel olarak anlamlı değildi. Tersine, kilo, testosteron seviyelerindeki değişiklikler üzerinde açık bir etkiye sahipti. Çalışma tip 2 diyabetli insanları içerdiğinden, ortalamaları daha yüksekti. Testosteron seviyeleri, seviyelerinde herhangi bir değişiklik göstermeyen Esterodel-2'nin aksine, çok açık bir şekilde etkilenmiştir. Lipid profili, özellikle toplam lipidler ve trigliseritler, çok açık bir istatistiksel öneme sahipti ve bunların testosteron seviyeleri üzerindeki etkileri gösterildi.
Özet (Çeviri)
Fat metabolism problems and their relationship with steroid hormones or vice versa are among the most common problems experienced by men who have problems with the content of these hormones. The aim of this thesis is to measure the concentration of testosterone, E2, lipids and some biochemical markers in men with type 2 diabetes and to evaluate the effect of lipid metabolism on testosterone and E2. In this study, 130 samples were taken from patients with type 2 diabetes. The concentration of testosterone, E2, lipids and some biochemical markers were measured. Group A: consisted of 60 control group, Group B: consisted of 70 type 2 diabetes mellitus. According to this; age was not statistically significant. In contrast, weight had a clear effect on changes in testosterone levels. Because the study included people with type 2 diabetes, their average was higher. Testosterone levels were very clearly affected, unlike Esterodel-2, which did not show any change in its levels. The lipid profile, especially total lipids and triglycerides, had a very clear statistical significance and their effects on testosterone levels were demonstrated.