Türkiye'deki ergoterapistlerin özgecilik ve profesyonel kimlik durumları ile tüken-mişlik ve iş doyum düzeyleri ilişkisi
Relationship of professionalism levels of occupational therapists in Turkey with job satisfaction and burnout levels of occupational therapists
  1. Tez No: 780171
  2. Yazar: FATMA NUR UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN PEKÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Türkiye'deki ergoterapistlerin özgecilik ve profesyonel kim-lik durumları ile tükenmişlik ve iş doyum düzeyleri ilişkisini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 126 ergoterapist katıldı. Katılımcılara Özgecilik Anketi, Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri, Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu, İş tatmini Ölçeği uygulandı. Bulgular: Katılımcılar %38,1 oranla 1-2 yıl çalışma senesi olan ergoterapistlerdir. Katı-lımcıların %63,5 oranla özel sektörde çalışırken, %31,7'si kamuda, %4,8'i ise kendine ait bir kurumda görev yapmaktadır. Sonuçlara göre; özgecilik ve iş tatmini arasında pozitif yönde zayıf düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (r=,143; p=,111). Özgecilik ve profesyonel kimlik arasında pozitif yönde düşük düzeyde istatistiksel ola-rak anlamlı ilişki bulundu (r=275**; p=,002). Profesyonel kimlik ve tükenmişlik ara-sında negatif yönde düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (r=-,249**; p=,005). İş tatmini ve tükenmişlik arasında negatif yönde orta düzeyde istatis-tiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (r=-,434**; p=,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study was to examine the relationship between altruism and professionalism status, burnout and job satisfaction levels of occupational therapists in Turkey. Materials and Methods: 126 occupational therapists participated in the study. Altru-ism Questionnaire, Professional Attitude Inventory, Short Form of Burnout Scale, Job Satisfaction Scale were applied to the participants. Results: Participants were occupational therapists who have 1-2 years working expe-rience duration with a rate of 38.1%. While 63.5% of the participants work in the pri-vate sector, 31.7% work in the public sector and 4.8% were self-employed. Statistically significant positive correlation was found between altruism and job satisfaction (r=.143; p=.111). Statistically significant, low-level positive correlation was found between altruism and professional identity (r=275**; p=.002). There was a statistically significant low negative correlation between professional identity and burnout (r=-.249**; p=.005). Statistically significant moderate negative correlation was found be-tween job satisfaction and burnout (r=-.434**; p=.05).