Pandemi döneminde kardiyoloji polikliniği'ne başvuran bireylerde kardiyovasküler hastalıklar risk durumu ve bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Assessment of the risk status and knowledge level of cardiovascular diseases in individuals applying to the cardiology outpatient clinic during the pandemic period
- Tez No: 780172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Kardiyoloji, Family Medicine, Public Health, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar kaynaklı ölümler tüm ölüm nedenleri arasında hem dünyada hem de ülkemizde ilk sıradadır. Kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri konusunda erken önlem alınması için risk durumlarının ve farkındalık düzeylerinin tespit edilmesi çok önemlidir. COVID-19 pandemisi, bireyleri ve sosyal yaşamı derinden etkilemiştir; bu etkinin sonucunda iyilik hallerinde yaşanan negatif yönlü değişimler, rutin tıbbi randevu ve kontrollerin aksatılması da özellikle kardiyovasküler hastalıklar risk durumu ve yönetimini etkileyebilir. Çalışmamızın amacı; pandemi döneminde kardiyoloji polikliniğine başvuran bireylerin kardiyovasküler hastalıklar risk durumunu, bilgi düzeylerini, son 2 haftadaki iyilik hallerini belirlemek, rutin tıbbi kontrollerini nasıl yönettiklerini değerlendirmek ve birbirleriyle olan ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, kesitsel desendedir. Çalışmaya katılan bireylerin sosyodemografik özellikleri ve pandemi dönemindeki hastaneye başvuru durumları için hazırlanan anket formu; kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyleri için KARRİF-BD Ölçeği, risk durumlarının tespiti için SCORE2 Sistemi, iyilik hallerinin belirlenmesi için DSÖ-5 İyilik Hali Endeksi kullanıldı. Sonuçlar, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, ki-kare testi, Spearman korelasyon analizi kullanılarak değerlendirildi. Post hoc analizler haricinde tüm analizlerde p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular diseases (CVDs) are the leading cause of death globally, and also in Turkey. It is very important to determine risk situations to take early precautions about cardiovascular disease risk factors, and the level of awareness. The COVID-19 pandemic has deeply affected individuals and social life; as a result of this impact, negative changes in well-being, disruption of routine medical appointments and controls may affect the risk status and management of cardiovascular diseases. The aim of this study was to determine the cardiovascular diseases risk status, knowledge level, well-being in the last 2 weeks, to evaluate how they manage their routine medical controls and to investigate their relationship with each other, who applied to the cardiology outpatient clinic during the pandemic period. Materials and Methods: Our study was cross-sectional design. The questionnaire consisted of sociodemographic characteristics, hospital admission status during the pandemic period, the CARRF-KL Scale for knowledge of cardiovascular disease risk factors, the SCORE2 System for determining risk status, and the WHO-5 Well-being Index for determining well-being. Data analysis was done using Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, chi-square test, Spearman correlation analysis. A p value