Levels of GOT, SOD, vitamin C, vitamin E, and lipid profil in head trauma patients in Iraq
Irak'daki kafa travmali hastalarda GOT, SOD vitamin C, vitamin E ve lipid profile seviyeleri
- Tez No: 780176
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDUL NASSER MOHAMMED ABDULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Antioksidan durumlardaki ve lipid profilindeki değişiklikler, antioksidan durumu ile ilişkisi olan çok sayıda hastalık ile enfeksiyon tarafından indüklenebilir. Bu nedenle antioksidanlar ve yağlar arasındaki ilişkinin bilinmesi ve bu özelliklerdeki değişimin belirlenmesi birçok hastalığın göstergesi olabileceği için çok önemlidir. Iraklı 80 kafa yaralanmalı hasta (hasta grubu) ve kontrol grubu olarak 40 sağlıklı kişi olmak üzere 120 kişiden veriler toplandı. Yaş, cinsiyet, ağırlık, GOT, SOD, C Vitamini, E Vitamini düzeyleri ve lipid profilini (LDL, HDL, VLDL, toplam kolesterol ve toplam trigliseritler) içeren bu veriler ölçülerek tüm hastalarda değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, hastalarda C vitamini ve E vitamini düzeyleri yaş ve kilo açısından istatistiksel bir anlamlılık olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmamızda gerçekleştirilen kimyasal testlerin geri kalanında ise istatistiksel olarak önemli farklılıklara sahip olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Changes in antioxidant status and lipid profile can be induced by infection with a number of diseases associated with antioxidant status. For this reason, it is very important to know the relationship between antioxidants and oils and to determine the change in these properties, as they can be an indicator of many diseases. Data were collected from 120 Iraqi patients, including 80 patients with head injuries (patient group) and 40 healthy individuals as the control group. These data including age, gender, weight, GOT, SOD, Vitamin C, Vitamin E levels and lipid profile (LDL, HDL, VLDL, total cholesterol and total triglycerides) were measured and evaluated in all patients. As a result of the study, it was concluded that vitamin C and vitamin E levels in patients were statistically significant in terms of age and weight. In the rest of the chemical tests performed in our study, it was observed that there were no statistically significant differences.