Control technique for power quality improvement of isolated wind power generation system
Şebekeden bağımsız rüzgar enerji sistemlerinin güç kalitesinin iyileştirilmesi için kontrol yöntemleri
  1. Tez No: 780177
  2. Yazar: INAS FADHIL HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSU GÖREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Özellikle son yirmü yıl içerisinde temiz ve sonsuz bir enerji kaynağı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım hızla artmıştır. Rüzgâr türbini jeneratörleri, geleneksel güç kaynağı jeneratörleri yerine istikrarlı bir güç kaynağı olarak çoğu endüstri uygulamaları için iyi bir seçenek haline gelmiştir. Rüzgârın sağladığı tüm olumlu faktörlerinden yararlanmak için güçlü bir kontrol sistemi tasarımına ve uygulanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Rüzgâr enerjisi türbininin tüm olumlu yönlerine rağmen, kanat hatvesi ve değişken rüzgar hızı, şebekeye bağlı yüklerin reaktif veya aktif yükler olarak güç kalitesini azaltması gibi çözülmesi gereken bazı problemler bulunmaktadır. Alternatif Akım AA / Doğru Akım DA dönüştürücüler, rüzgar türbini jeneratörlerinden elde edilen gücü şebekenin geri kalanına iletmek için dönüştürürler. Bazı durumlarda bu yeterli değildir ve bu gücün tekrar yüke iletilmesi gerekir. Sonuçta AA/DA dönüştürücüyü DA/AA dönüştürücüyle birleştiren AA/DA/AA dönüştürücü tasarımı oluşmaktadır. Toplam Harmonik Bozulma (THD) gerilim ve akım dalga biçimlerinie harmonik kaynaklarının neden olduğu bozulmanın bir göstergesidir. Bu tez çalışmasında, AA/DA/AA dönüştürücüyü, Darbe Genişlik Modülasyonu (PWM) olan bir modülasyon tekniği ile tasarlayarak rüzgar hızındaki değişim ve diğer sorunlar gibi farklı çalışma durumlarında karşılaşabileceği sorunları çözmeye ve tüm şebekenin performansı arttırmaya odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Counting on renewable energy source as a clean and endless power sources has increased rapidly in the last two decades. Wind turbine generators are become good choice for most industries as a stable power source instead of the traditional power supply generators. Despite all benefits of wind energy turbine, there are some problems need to be solved such as the fan pitch and wind variable speed or the types of loads connected to the grid that get power supply from as reactive or active loads. Alternative Current (AC) to Direct Current (DC) converters is a good solution to convert the power got from the wind turbine generators to deliver it to the rest of the grid. In some cases, this is not enough, and this power must redeliver to the load. i.e., factories and industry companies as an AC power. Here comes the AC to DC to Alternative Current concept, which is combining the AC/DC part with DC/AC one. Total Harmonic Distortion (THD), it provides an indication of the degree of the waveform distortion that is brought about by the harmonic content of the voltage and current waveforms. This thesis focuses on this concept trying to design AC/DC/AC converter with a modulation technique which is Pulse Width Modulation (PWM) to solve the problems it may be faced with different working cases like changing in wind speed and other issues and try to rise the performance of the whole grid.