Artistic research report for the AR2 examination She just wanted to be loved...
O sadece sevilmek istedi...
  1. Tez No: 780189
  2. Yazar: ELİF ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Codarts Hogeschool voor de Kunsten
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Romantik döneme baktığımızda, Carl Reinecken' in (1824-1910) Undine (1882) adlı sonatı, flüt repertuarının en bilinen eserlerinden biridir. Bu romantik sonatı daha da dikkat çekici yapan, adını 19. yüzyılda oldukça meşhur olan bir hikayeden almasıdır. Bu bağlantı beni, Reinecke'nin bu hikayeyi ikinci dereceden bir ilham olarak mı yoksa daha ziyade esere hikaye anlatımı bütünlüğünü sağlayan asli bir unsur olarak mı kullandığını merak etmek gibi bazı sorgulamalara yöneltti. Ayrıca ve daha da önemlisi, bu ilişkinin bir icra sanatçısının müzikal hayal gücünü ne ölçüde geliştirebileceği. Aşağıdaki araştırma, Reinecke'nin Undine sonatının parçanın anlatı yapısı açısından bir incemesini içermektedir. Tüm bilgiler Friedrich de la Motte Fouque'nin Undine romanından, Myrna Brown ve Mary Ann Smart'in bu bağlantıyı tartışan tezleri gibi yazılı kaynakların bir karşılaştırması ve Susan Milan, James Galway, Toon Fret (görüşme fırsatı bulduğum kişi) ve Emmanuel Pahud gibi flütçülerin çesitli kayıtlarının incelenmesinden edinildi. Bu inceleme sayesinde, sonat hakkında daha iyi bir vizyon ve anlayışa sahip olmak için hem hikaye hem de o hikayeyi betimleyen müzik kaynakları hakkında edindiğim dogru bilgi ile parçayı performansımı şekillendirebildim. Tüm bulgulardan sonra, parçanın performansını, hikayenin öne çıkan olaylarının anlatısına bağlı kalarak gerçekleştirdim.
Özet (Çeviri)
When we look at the Romantic era, Undine sonata (1882) by Carl Reinecke (1824-1910) is one of the most well-known works of the flute repertoire. What makes this romantic sonata even more remarkable is that it takes Its title from a story that was quite famous in the 19th century. This connection led me to some questions such as wondering whether Reinecke used this story as a circumstantial inspiration or rather as a fundamental element providing story-telling cohesion to the piece. Also, and more importantly, to what extent this relation can enhance the musical imagination of a performer. The following research includes an analysis of Reinecke's Undine sonata in terms of the narrative structure of the plece. All the information came from the Undine novel by Friedrich de la Motte Fouqué, a comparison of written sources such as Myma Brown's and Mary Ann Smart's theses discussing this connection, and analysis of various recordings by flutists such as Susan Milan, James Galway, Toon Fret (who I had the chance to interview), and Emmanuel Pahud. Through this analysis, I was able to inform my performance of the piece with an accurate knowledge of both the story and the musical resources that depict that story in order to have a better vision and understanding of the sonata. After all of the findings, I came up with a performance of the piece based on the narration of the story's highlighted moments.