Resimde sembolik imgeler
Sembolic images in painting
- Tez No: 254880
- Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İşaret, alegori, sembol v.b. göstergeler yazında ve görsel sanatlarda birçok sanatçı tarafından fark gözetilmeksizin birbirinin yerine kullanılmış ve kullanılmaya devam edilmektedir. Her sanat eseri ortaya çıktığı zamanın, mekânın ve sanatçısının sembolü olma özelliğini taşımakla birlikte, kimi ressamlar resimlerinin temel dilini sembolik göstergeler üzerine kurgulamışlardır. Bu resimlerde sembolik imgeler, bilinçaltı, bilinçdışı ve çocukluğa dair yaşanmış anılar ile önemli yer tutarlar. Resimlerde kullanılan sembollerin, çocukluğun ilk dönemlerinde ve ilkel topluluklar tarafından da kullanılan anlatım biçimleri olmaları, bu göstergelerin önemli birer iletişim aracı olduğunu göstermektedir.Resimlerde kullanılan semboller, çalışmayı ortaya çıkaran kişinin kendisi ve çevresiyle özel bağlar kurmaktadır. Ressam için aynı zamanda önemli bir iletişim aracı olma özelliğini taşıyan sembolik imgeler, doğrudan algılanan nesnelerden farklı olarak, bireyin yaşam sürecinde belli olaylara tanıklık etmiştir ve imge olmalarına karşın, nesnenin aslı ile özdeş değillerdir. Ressamın seçtiği nesnenler belli bir duyguya, yaşanmışlığa ve fikre karşılık gelen anlamıyla resim içinde sistemli olarak yeniden üretildiklerinde sembollere dönüşürler. Böylelikle dış kaynaklardan arınmış sembol imge, resmi oluşturan duygu ve düşüncenin etkin bir aracı durumuna gelir.Bir resmin bir gösterge durumuna ya da göstergeler bütünü haline gelebilmesi için biçim ve içerik anlamında bütünlük göstermesi gerekir. Oluşturulan işin sanatsal değeri, resim tarihindeki yeri ve diğer sembolik eser örnekleri ve oluşturduğu karşılaştırma değerlendirmeleri ile varlık kazanacaktır. Bu araştırma kapsamında ele alınan çalışmalar ile seçilmiş örnekler arasında konuya yaklaşım açısından bağlar kurulmaya çalışılmıştır. ?Resimde Sembolik İmgeler? konu başlığı altında gerçekleştirilen resimler ile sembolik anlatım dilini oluşturma serüveninde izlenen yolun anlatımı, insan psikolojisine dair sezgisel ve duyusal verileri, konu kapsamındaki metin ve resimlerle desteklenmiştir. Araştırma raporu kapsamında yapılan incelemelerin sanatsal eylem olarak resim diline dönüşmesi için, bireysel sorgulamalardan yola çıkılmış, özgün ve özgür resim kimliği, somut olarak uygulamalı çalışmalar yoluyla anlatılmaya çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler; İmge, algı, sembol, bilinçaltı, şiir, soyutlama.
Özet (Çeviri)
Indications such as marking, allegory, symbol etc. were used in literature and visual arts by many artists and have been used at present. Although each artistic production bears the feature of being symbol of time, location in which it has been created and of its creator, some painters has fictionalized basic pattern of their paintings on symbolic indications. Symbolic images together with subconscious, unconscious and true-life childhood memories have taken an important place in these paintings. Since symbols used in paintings are the phraseologies used in the beginning periods of childhood and also used by primitive societies this has proved that these indications were an important communication means.Symbols used in paintings have established special relations with the creator himself/herself and his/her environment. Symbolic images bearing the feature of being an important communication mean for the painter, have testified certain events in life of the individual unlike images perceived directly and are not identical with the actual object. When the symbols selected by the painter were reproduced systemically in the picture with their meanings matched with a certain feeling, experience and idea, they change into symbols. Thereby the symbolic image which was free from external sources becomes an effective mean of feeling and idea forming the picture.A Picture should form completeness in terms of style and contexts so that it will change into a indication situation or a indication integrity. Artistic value of the work being established will gain additional value by means of its place in painting history, samples of other symbolic artistic productions and comparison evaluations being formed by it. It has been afforded to establish relation between works being handled and selected samples in terms of approaching to subject by means of studies made in the scope of this research. Expression of course followed in the episode of forming symbolic expression language by means of the pictures realized under title of ?Symbolic images in painting? have been supported by intuitive and sensitive data for human physiology and text and pictures in the scope of subject. In order to change studies made in the scope of Research report into painting language as artistic action, it was started from individual inquiries and typical and free picture identity has been tried to be expressed by means of applied studies perceptibly.Keywords; Image, sense, symbol, subconscious, poem, abstractionism.