Ap yıldızı HD 25267'nin atmosferik parametrelerinin tayini
Determination of atmospheric parameters of the Ap star HD 25267
  1. Tez No: 78021
  2. Yazar: M. TAŞKIN ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. GÖKMEN TEKTUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
TÜRKÇE ÖZET AP YILDIZI HD 25267' NEV ATMOSFERİK PARAMETRELERİNİN TAYİNİ Bu çalışmada, bir Ap yıldızı olan HD 25267' nin atmosferik parametreleri efektif sıcaklık (Teff) ve yüzey gravitesi (log g), üç farklı şekilde (spektrofotometri, uvbyP fotometrisi ve Geneva fotometrisi kullanılarak) tayin edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, literatürde benzer veya aynı şekilde elde edilmiş sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Geneva fotometrisinden hesaplanacak değerlerin daha sağlıklı olması açısından Künzli ve ark. 'run Geneva fotometrisi için B tipi yıldızlardan orta-G tipi yıldızlara kadar yaptıkları kalibrasyon kullanılarak, Hauck ve North (1993) un çalışmaları bu yeni kalibrasyona uygun bir şekilde güncelleştirilmiştir. Bu amaçla; bir grup Ap yıldızı için Künzli ve ark. 'nın kalibrasyonundan elde edilen sıcaklık değerleri, aynı yıldızların literatürdeki sıcaklık değerleri ile karşılaştırılarak, sıcak Ap yıldızlarının efektif sıcaklıklarının bulunmasına ilişkin, Künzli ve ark. 'nın kalibrasyonundan elde edilecek sıcaklık değerlerine uygulanmak üzere yeni bir düzeltme formülü teklif edilmiştir. Atmosferik parametrelerin tayininde kullanılan metodların güvenilirlik dereceleri arasında bir ayrım yapılamadığından; yıldızın efektif sıcaklık ve yüzey gravitesine ilişkin sonuç değerler, kullanılan her bir metodun sonucunda bulunan değerlerin aritmetik ortalaması alınarak T^ = 11994 °K ve logg = 3.9S olarak hesaplanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF ATMOSPHERIC PARAMETERS OF THE Ap STAR HD 25267 In this work, the atmospheric parameters, effective temperature (Teff) and surface gravity (log g), of the Ap star HD 25267 have been determined by using three different methods; spectrophotometry, uvby(3 photometry, and Geneva photometry. The results of this work have been compared with the results obtained by similar or the same methods in the literature. In order to get much better results from Geneva photometry, the work of Hauck and North (1993) has been updated by using the new calibration of Geneva photometry for B to mid-G stars by Künzli et al., For this purpose, the temperature values obtained from Künzli et al. 's calibration for a group of Ap stars have been plotted against the temperature values found in the literature for the same stars. The analysis of this plot allowed to express a new correction formula, to apply to the temperatures obtained from Künzli et al. 's calibration, for hot Ap stars. Since all methods used in this work give approximate results and have approximately the same reliability degrees, the resulting values of the effective temperature and the surface gravity of the star have been given as the arithmetical average of the results obtained from each methods. Finally, the resulting values of the atmospheric parameters have been determined as T^ = 1 1994 °K and logg = 3.95. vn