Metropol şehirlerde olası yeni yerleşim birimleri için çok ölçütlü bir karar modeli
Decision model with multiple criterions for new probable settlement units of metropolitan cities
- Tez No: 78023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM MANİSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde (özellikle nüfusu çok ülkeler) büyükşehirlere olan göç önlenemez boyutlardadır. İnsanlığın varoluşu ile birlikte daha iyi yaşama arzusu insanları şehirlere çekmiştir. Gerek büyükşehirlerin cazibesi ve gerekse köylerdeki hayat şartlarının zorluğu metropol şehirleri içinden çıkılamaz hale düşürmüştür. Kahire, İstanbul, Tahran, Caracas, Santiago, Karaçi, Dakar gibi metropoller ülkelerinin ve bölgelerinin hakim şehri ve en büyük şehri konumundadır. Bu tip şehirler plansız bir biçimde ve yağ lekesi şeklinde büyümüş, ulaşımdan gecekondulaşmaya kadar bir dizi sorunun altında ezilmiştir. Ülkemizde başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Diyarbakır gibi metropoller çok acil olarak planlamaya kavuşturulmalı, banliyölerle desteklenmelidir. Netice olarak metropol şehirlere alternatif olarak ihtisas şehirleri kurulmalıdır. Bu takdirde ülke nüfusu dengeli bir biçimde ülke coğrafyasına desantralize edilmiş olacaktır. Temmuz 1998 vın
Özet (Çeviri)
SUMMARY“A DECISION MODEL FOR NEW SETTLEMENT PLACES IN MEGACITIES”There is a very big and unpreventable human potential going in cities and especially this is valid in countries which are undevelopment. For the beginning of humanity and by the start of confident, confortable and beautiful living standard begin firstly in cities. That's why cities always were the attractive places for humanity. The difficulties for living in villages and finalise of these reasons there would be a big and unpreventable problems in megacities. Cairo, Istanbul, Tahran, Caracas, Santiago, Karachi, Dakar are cities which are the most important and single big cities for their countries. Also these cities has got the most and big problems for their countries. The classical type of this kind of cities improves as an unplanned situation. That's why this situation brings a lot of problems behind it. These are housing, transportation, electricity etc. Because each person need electricity, water etc. and brings such kind problems. These causes because of unbalanced situation in country. For example a person who couldn't find a job in his village wants to go big cities because of living standards and more possibilities. In our countries firstly in Istanbul and then Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Diyarbakır are the big cities and has got most problems and also have to get a detailed plan and must support with small cities. Finally these big cities must support small and good planned cities near big cities and this must be doing in a hurry situation. By doing there the population of the country has been balanced according to geographical situation of country. July 1998 IX