Pandemi döneminde maske ile çalışan sağlık personelinin solunumsal yönden değerlendirilmesi
Respiratory evaluation of health personnel who work with mask during the pandemic period
- Tez No: 780258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Türkiye'nin sağlık sisteminde ilk başvuru çoğu zaman Acil Servislere olmaktadır. 2015 yılında 78.7 milyon nüfuslu ülkede yıllık acile başvuru sayısı 110 milyon 915 bin 407'ye yükseldi. 2020 pandemi döneminde bu başvurular hızla artış göstererek acil servisteki sağlık çalışanlarına daha fazla yük binmesine neden olmuştur. Sağlık çalışanları bir yandan hastalara müdahele ederken bir yandan CORONA enfeksiyonuna karşı koruyucu önlemlere dikkat etmek zorunda kaldılar. Solunum yolu ile bulaşan enfeksiyonlara karşı en önemli önlem sağlık çalışanının uygun maske ile solunum yollarını korumasıdır. Uzun süreli maske kullanımı koruyucu etkisi yanında solunum kalitesinde değişme ile birlikte kullanan sağlık personelinde hem psikolojik hem de metabolik değişimlere neden olabilmektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız acil serviste uzun süre maske ile çalışan sağlık çalışanında meydana gelen solunumsal ve metabolik değişimleri incelerek maske kullanımının olumsuz etkisi varsa gerekli önlemin alınmasını sağlamaktır. Çalışmamıza acil serviste görev yapan 60 sağlık personeli dahil edildi. Sağlık çalışanlarından 8 saat çalışma süresi boyunca telli 3 katlı cerrahi maske kullanması istendi. Sağlık çalışanlarının mesai başlangıcında ve 8 saat mesai sonrası vital değerleri ölçüldü, kan gazı örnekleri alınıp ilk ve son değerler karşılaştırıldı. Çalışmamız sonrasında potasyum ve laktat değerlerinde ilk değerlerin ikinci değerlere göre istatiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. K+ ilk değeri 4.02±0.32 iken son değeri 3.91±0.33 bulunmuştur (0.017). Laktat değeri ilk başta 1.3(0.9-1.5) iken son değeri 1.0(0.8-1.4) olarak bulunmuştur (0.037). pH, sO2, SBC, pHt, O2Hb, pO2, pO2(T), değerleri incelendiğinde ilk değerler sırasıyla 7.36±0.03, 37.73±18.76, 23.75±1.38, 7.36±0.03, 36.72±17.71, 24.7(22.3/29.2), 24.7(22.3/29.2) iken son değerlere baktığımızda sırasıyla 7.38±0.02 (0.002), 42.83±18.04 (0.045), 24.11±1.17 (0.005), 7.38±0.03 (0.002), 41.77±17.16 (0.042), 27.3(24.0/33.4) (0.048), 27.3(24.0/33.4) (0.048) olarak bulunmuştur. Çalışmamızın verilerine göre maske kullanımının vücutta hipoksiye neden olmadığı aksine psikolojik olarak meydana gelen nefes alamama hissinin takipneye neden olarak kan gazı değişimine neden olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey's health system is the first application in the emergency room most of the time In the year 2015, there were 110 million 915 thousand 407 visits to emergency services out of 78.7 million population. During the 2020 pandemic period, the number of the visits has increased sharply and has brought about many more hardships and burden on health care professionals in emergency services. Apart from responding to patients, healthcare professionals also had to pay the utmost attention to protect themselves from the corona virus. The most important precaution against respiratory infections is to protect the respiratory tract of the healthcare worker with an appropriate mask. In spite of its protective effect, long-term use of masks causes both psychological and metabolic changes in the healthcare personnel, together with the change in respiratory quality. Our aim in this study is to examine the respiratory and metabolic changes that occur in the healthcare worker who works with a mask for a long time in the emergency department and to ensure that the necessary precautions are taken if the use of the mask has a negative effect.. 60 healthcare professionals working in the emergency department were included in our study. Healthcare professionals were asked to use a 3-layer surgical mask with braces for 8 hours. Vital values were measured at the beginning and the end of the 8-hour-shift of the healthcare professionals, by taking their blood gas samples and comparing their initial and final values. After our study, the initial values in potassium and lactate values were found to be statistically significantly higher than the second values. While the initial value of K+ was 4.02 ± 0.32, the final value was found to be 3.91 ± 0.33 (0.017). The lactate value was found to be 1.3 (0.9-1.5) at first, while the final value was 1.0 (0.8-1.4) (0.037). When the values of pH, sO2, SBC, pH(T), O2Hb, pO2, pO2(T) are examined, the initial values are 7.36 ± 0.03, 37.73 ± 18.76, 23.75 ± 1.38, 7.36 ± 0.03, 36.72 ± 17.71, 24.7 (22.3 / 29.2), 24.7 (22.3 / 29.2), when we look at the final values, 7.38 ± 0.02 (0.002), 42.83 ± 18.04 (0.045), 24.11 ± 1.17 (0.005), 7.38 ± 0.03 (0.002), 41.77 ± 17.16 (0.042), 27.3 (24.0 / 33.4) (0.048). ), 27.3 (24.0 / 33.4) (0.048). According to the data of our study, it was thought that the use of a mask does not cause hypoxia in the body, on the contrary, the psychological feeling of inability to breathe may cause blood gas change by causing follow-up.