Gebelikte cinsel tutum ve davranışların cinsel yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between sexual attitudes and behaviors during pregnancy and quality of sexual life
  1. Tez No: 780263
  2. Yazar: ŞERİFE ÇELİMLİ ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gebelik; fizyolojik, psikolojik ve hormonal değişikliklerin görüldüğü cinsel sorunların ihmal edildiği özel bir dönemdir. Gebelikte cinsel tutum ve davranışlar gebelerin cinsel yaşam kalitesini yakından etkilemektedir. Bu araştırma gebelikte cinsellik ile ilgili tutum ve davranışların çiftlerin cinsel yaşam kalitesi ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmış bir çalışmadır. İlişki arayıcı türde yapılan bu çalışma dahil edilme kriterlerini sağlayan 360 gebe (birinci trimester=120, ikinci trimester=120, üçüncü trimester=120) ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Aralık 2021- Nisan 2022 tarihleri arasında öz bildirime dayalı olarak ve“Bilgilendirilmiş Onam Formu”,“Kişisel Bilgi Formu”,“Gebelikte Cinselliğe İlişkin Tutum ve İnançlar Ölçeği (GCTİÖ)”ve“Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği (CYKÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı ve yüzde dağılımları, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Karşılaştırmalarda bağımsız gruplarda t testi, One Way ANOVA, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis-H test, Pearson Chi-Square testi ve Korelasyon analizi kullanılmıştır. Gebeler yaş, eğitim düzeyi, eş eğitim düzeyi ve ekonomik durumuna ilişkin bulgular bakımından değerlendirildiğinde gebelik haftalarına göre karşılaştırıldığında üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a special period in which physiological, psychological and hormonal changes occur and sexual problems are neglected. Sexual attitudes and behaviors during pregnancy closely affect the quality of sexual life of pregnant women. This study was conducted to determine the relationship between attitudes and behaviors related to sexuality during pregnancy and the quality of sexual life of couples. This relationship-seeking study was conducted with 360 pregnant women (first trimester=120, second trimester=120, third trimester=120) who met the inclusion criteria. Data; It was collected between December 2021 and April 2022 on the basis of self-report and using the“Informed Consent Form”,“Personal Information Form”,“Attitudes and Beliefs Scale about Sexuality during Pregnancy (ABSSP)”and“Sexual Quality of Life Scale (SQOL-F)”. Number and percentage distributions, mean and standard deviation were used in the analysis of the data. In comparisons, t test, One Way ANOVA, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis-H test, Pearson Chi-Square test and Correlation analysis were used in independent groups. When the pregnant women were evaluated in terms of age, education level, spouse education level and economic status, it was found that there was no statistically significant difference between the three groups when compared according to the weeks of gestation. When the findings of the pregnant women regarding the employment status were compared according to the weeks of gestation, a statistically significant difference was found between the three groups. The total ABSSP score of the pregnant women was calculated as 52.87±17.57 and the SQOL-F score was calculated as 77.78±18.30. When the ABSSP and SQOL-F scores of the pregnant women were compared, a negative relationship was found and statistically significant. As a result of the research; It was determined that as the ABSSP score of pregnant women increased, the SQOL-F score decreased. As a result, it was observed that the sexual attitudes and behaviors of pregnant women in all trimesters negatively affected the quality of sexual life.