Postpolimerizasyon yöntemleri ve yapay yaşlandırmanın üç boyutlu yazıcıyla üretilen rezin içerikli materyallere etkisi
The effect of postpolymerization methods and artificial aging on 3D-printed resin materials
  1. Tez No: 780284
  2. Yazar: SİMGE BAYTUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALMİRA ADA DİKEN TÜRKSAYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde diş hekimliğinde materyallerin eklemeli ve eksiltmeli yöntemler ile üretimi yaygınlaşmaktadır. Literatürde üç boyutlu yazıcılarla üretilen geçici reçinelerle ilgili çeşitli çalışmalar bulunmasına rağmen, daimî kron reçinesi ile yapılan çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmada üç boyutlu yazıcılar ile daimî reçineden üretilen örneklerin farklı ısı ve sürelerdeki postpolimerizasyon koşulları ve yapay yaşlandırma sonrası eğilme dayanımlarının, optik ve yüzey özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, stereolitografı (SLA) teknolojisi kullanılarak daimî kron reçinesi (Formlabs) ile (10x2 mm) 90 adet disk şeklinde örnek üretildi. Üretilen örnekler 15, 20 ve 30 dk olmak üzere üç farklı süre ve 40°C, 60°C ve 80°C olmak üzere üç farklı sıcaklıkta postpolimerizasyon koşullarına tabi tutulacak şekilde 9 farklı gruba ayrıldı. (n=10) Tüm örnekler termal yaşlandırmaya (5000 siklus, 5-55 °C) tabii tutuldu. Yaşlandırma öncesi ve sonrası optik ve pürüzlülük ölçümleri tekrarlandı ve universal test cihazı kullanılarak biaksiyal eğilme dayanımı testi yapıldı. Verilerin istatistiksel analizi Shapiro Wilk, Kruskal Wallis, ANOVA, Tukey HSD ve Dunn testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the production of materials with additive and subtractive methods is becoming widespread in dentistry. Although there are various studies on temporary resins produced with three-dimensional printers in the literature, studies with permanent crown resin are very limited. In this study, it is aimed to evaluate the postpolymerization conditions at different temperatures and times and the flexural strength, optical and surface properties of samples produced from permanent resin with three-dimensional printers after artificial aging. In our study, 90 disc-shaped specimens (10x2 mm) were produced with permanent crown resin (Formlabs) using stereolithography (SLA) technology. The samples were divided into 9 different groups to be subjected to postpolymerization conditions at three different temperatures, 40°C, 60°C and 80°C, for three different periods of time, 15, 20 and 30 minutes. (n=10) All samples were subjected to thermal aging (5000 cycles, 5-55 °C). Optical and roughness measurements were repeated before and after aging, and biaxial flexural strength was tested using a universal tester. Statistical analysis of the data was performed using Shapiro Wilk, Kruskal Wallis, ANOVA, Tukey HSD and Dunn tests.