Major abdominal cerrahi sonrası erken mobilizasyonun uyku kalitesine etkisi
The effect of early mobilization on sleep quality after major abdominal surgery
- Tez No: 780285
- Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışma major abdominal cerrahi sonrası hastaların erken mobilizasyonunun uyku kalitesine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Çalışmanın evrenini İstanbulda bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde majör abdominal cerrahi geçirmek için başvuran 132 birey, örneklemi 100 hasta oluşturdu. Etik kurul ve kurum izinleri alındı. Verilerin toplanmasında literatüre dayalı olarak hazırlanan“Hasta Bilgi Formu”ve "Richards Campbell Uyku Ölçeği'' kullanıldı. İstatiksel analizler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 25.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) programı ile yapıldı. Yapılan çalışmanın sonucunda, ölçek puanının ameliyat sonrası mobilize olanlarda (Med:87) olmayanlara göre (Med:45) daha yüksek olduğu saptandı. Açık ameliyatın immobilizayon süresini uzattığı ve bunun uyku kalitesini olumsuz etkilediği sonucuna ulaşıldı. (p0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive and correlational study to examine the effect of early mobilization of patients on sleep quality after major abdominal surgery. The population of the study consisted of 132 individuals who applied for major abdominal surgery in a Training and Research Hospital in Istanbul, and the sample consisted of 100 patients. Ethics committee and institutional permissions were obtained.“Patient Information Form”and“Richards Campbell Sleep Scale”, prepared in line with the literature were used to collect data. a. Statistical analyzes were performed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 25.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). As a result of the study, it was determined that the scale score was higher in were mobilized after surgery (Med: 87) compared to were not (Med: 45). It was concluded that the open surgary extent the immobilization time and this negatively affects sleep quality. It was determined that having a chronic disease and gender did not affect sleep quality (p>0.05).