Tip 2 diyabetli obez ve obez kadınlarda preptin ve osteokalsin düzeylerinin incelenmesi
Examination of preptin and osteocalcin levels in obese and obese women with type 2 diabetes
  1. Tez No: 780283
  2. Yazar: NUR ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEL OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Preptin, pankreasın beta hücrelerinden salgılanan, 34 aminoasitten oluşan peptit yapılı bir hormondur. Osteokalsin (kemik Gla proteini) kolajen yapılı K vitamini bağımlı bir proteindir. Bu tezin amacı; tip 2 diyabetli obez ve obez kadınlarda, preptin ve osteokalsin seviyeleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Ayrıca açlık glikoz, HbA1c, kolesterol, trigliserit değerleri gibi biyokimyasal parametreler ile preptin ve osteokalsin arasındaki korelasyonlar incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler gruplara göre karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Çalışmada gruplar arasında preptin ve osteokalsin değerleri açısından anlamlı fark yoktu (p˂0,05). Parametreler arasında korelasyonlar incelendiğinde; açlık glikoz ile preptin, BKİ ile osteokalsin arasında korelasyon bulundu. Preptin ve osteokalsin düzeyleri arasında pozitif korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
Preptin is a 34 amino acid peptide hormone secreted from the beta cells of the pancreas. Osteocalcin (bone Gla protein) is a non-collagenous vitamin K dependent protein. The aim of this study is to investigate the relationship between the women who has type 2 diabetes and obesity with preptin and/or osteocalcin levels. Biochemical parameters such as fasting glucose, HbA1c, cholesterol, triglyceride values and correlations between preptin and osteocalcin were investigated.The data obtained from the study were analysed by compairing these three groups. In our study, statistically significant difference was not observed between groups (p˂0,05). It was determined that there is a correlation between fasting glucose and preptin, osteocalcin and BMI parameters. There is positive correlation between osteocalcin and preptin.