Sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between physical activity level and life quality of healthcare professionals
  1. Tez No: 780288
  2. Yazar: SURİYE TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ALTUNGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan hareketsizlik, stresli yaşam tarzı, düzensiz ve sağlıksız beslenme insan hayatını kötü bir şekilde etkileyip değişik hastalık ve rahatsızlıkların ortaya çıkmasına, bunun sonucunda da sağlıksız, mutsuz ve yaşam kalitesi düşük bir toplumun oluşmasına neden olmaktadır. Düzenli fiziksel aktivite, egzersiz ve spor bu sorunların büyük bir bölümünün çözülmesine yardımcı olmaktadır. Çalışmada böyle toplumsal bir sorun ele alınarak sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırma evrenini 2020 yılında Elazığ il merkezinde bulunan Fırat Üniversitesi Hastanesinde çalışan toplam 2775 sağlık çalışanı; örneklemi ise 802 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi”(IPAQ) ve sağlık çalışanlarının yaşam kalitesini ölçmek ve betimlemek amacıyla“Yaşam Kalitesi Değerlendirme Anketi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programı (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler olarak yüzde, ortalama ve standart sapma teknikleri kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımları Kolmogorov-Smirnov ve çarpıklık – basıklık testi yapılmıştır. Normallik testi sonucunda fiziksel aktivite düzeyi veri seti non-parametrik dağılım göstermiştir. Bu verilerin analizinde ikili grup analizlerinde Mann-Whitney U testi, Çoklu grup analizlerinde Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. SF-36 Yaşam Kalitesi Anketi veri seti normallik analizi sonucunda normal dağılım göstermiştir. Parametrik analizler olan ikili gruplarda t-testi, çoklu gruplarda One way ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The inactivity, stressful lifestyle, irregular and unhealthy diet that have emerged with the development of technology in recent years have adversely affected human life. Such a situation has paved the way to the emergence of various diseases and disorders as well as the formation of a society with an unhealthy, unhappy and low quality of life. Regular physical activity, exercise and sports play a role in solving most of these problems. In this sense, this study aimed to examine the relationship between the physical activity level of health workers and the quality of life on the basis of this social problem. The research is a study in relational survey model. The population of the research is 2775 healthcare professionals working in Fırat University Hospital in Elazig city center in 2020; The sample consists of 802 health workers. The“International Physical Activity Assessment Questionnaire”(IPAQ) was used as data collection tool and the“Quality of Life Assessment Questionnaire”was used to measure and describe the quality of life of health workers. The data obtained as a result of the research were analyzed with the SPSS package program (Statistical Package for the Social Sciences). Percentage, mean and standard deviation techniques were used as descriptive statistics. The normality distributions of the data were tested by Kolmogorov-Smirnov and the skewness - kurtosis test. As a result of the normality test, the physical activity level data set showed a non-parametric distribution. In the analysis of these data, Mann-Whitney U test was used in double group analysis and Kruskal Wallis-H test was used in multi-group analysis. The SF-36 Quality of Life Questionnaire data set showed normal distribution as a result of the normality analysis. T-test was used in paired groups, and one-way ANOVA test was used in multiple groups, which are parametric analyses. One way ANOVA, post hoc tests were used to determine the source of the differences.