Pandemi sürecinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi doktor ve hemşirelerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve bu düzeylerin yaşam kalitesine etkisi
Physical activity levels of Ankara University Faculty of Medicine doctors and nurses during the pandemic and the effect of these levels on the quality of life
- Tez No: 722362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
1. ÖZET Pandemi Sürecinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Doktor ve Hemşirelerinin Fiziksel Aktivite Düzeyleri ve Bu Düzeylerin Yaşam Kalitesine Etkisi Amaç: Çalışmamızda amaç, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi doktor ve hemşirelerinin pandemi döneminde fiziksel aktivite düzeylerini ve bu düzeylerin yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 15 Mayıs 2021-15 Ekim 2021 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi'nde Covid-19 ile ilgili herhangi bir bölümde çalışmış ve çalışmamış olan doktor ve hemşirelerle yapıldı. 30 sorudan oluşan anket formu, 7 soruluk Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve 36 soruluk SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu'nun Türkçe versiyonu kullanıldı. Nicel değişkenler, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testi, nitel değişkenler ise Ki-kare testi ile değerlendirildi. Değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman Korelasyon analizi ile test edildi. Analizlerin gerçekleştirilmesinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS, Versiyon 15.0, Chicago, IL.) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Physical Activity Levels of Ankara University Faculty of Medicine Doctors and Nurses During The Pandemic and The Effect of These Levels on The Quality of Life Aim: The aim of our study was to investigate the physical activity levels of Ankara University Faculty of Medicine doctors and nurses during the pandemic and the effects of these levels on the quality of life. Materials and Methods: The research was conducted between 15 May 2021 and 15 October 2021 at Ankara University School of Medicine İbni Sina Hospital and Ankara University School of Medicine Cebeci Hospital with doctors and nurses who worked in any department related to Covid-19 and who did not work in any department related to Covid-19. The questionnaire consisting of 30 questions, the International Physical Activity Questionnaire with 7 questions, and the Turkish version of SF-36 Short Form of Quality of Life Scale consisting of 36 questions were used. Quantitative variables were evaluated with Mann-Whitney U and Kruskal Wallis test, and qualitative variables were evaluated with Chi-square test. Relationships between variables were tested with Spearman Correlation analysis. Statistical Package for Social Sciences (SPSS, Version 15.0, Chicago, IL.) was used to perform the analyses.