Bartın'da ormancılık ve toplumun ormancılıktan beklentilerinin karşılanma düzeyi
Forestry in Bartın and the level of meeting the expectation of the society from forestry
  1. Tez No: 78029
  2. Yazar: ERDOĞAN ATMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünyada, toplumu ilgilendiren bütün çalışmalarda olduğu gibi ormancılık etkinliklerinin uygulanmasında da önemli değişiklikler olmaktadır. Ormancılık çalışmalarındaki talepler, maddesel ürünlerden maddesel olmayan ürünlere doğru kaymaktadır. Bu talepler toplumun beklentilerine göre belirlenmektedir. 1987'de yayınlanan“Birleşmiş Milletler Ortak Geleceğimiz Raporu”ve 1992'de yapılan Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı orman-toplum ilişkilerini çok farklı boyutlarda ortaya koymuştur. Bu doktora çalışmasında sözkonusu farklı anlayışlardan yola çıkarak Bartın Orman İşletmesi sınırları içinde yaşayan kentli ve kırsal nüfûsun orman hakkındaki düşünceleriyle, orman ve ormancılıktan beklentileri saptanmaya çalışılmıştır. Köylüler ve kentliler arasında ormana bakışta önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Fakat, ortaya çıkan tek farklılık bu değildir. Yaş, cinsiyet, ve öğrenim durumundaki
Özet (Çeviri)
There has been some important changes in applying forestry activities as there are in all studies related to the society. Now, the demands in forestry studies have changed from wood products to non- wood products. These demands have been determined according to the expectations of the society.“United Nations Our Common Future Report”in 1987 and United Nations Environmental Conference in 1992 stated forest-society relations in a different view. The thoughts of the villagers and city dwellers living in the border of Bartın Forest Administration, their expectations from forest and forestry according to these different understandings have been tried to be determined in this study. Important and different points of view about forest have appeared between the villagers and city dweller's. But this is not the only difference. It might also be seen that the differences in age, sexuality and learning conditions cause important differences in the approach of the society to the forest. In this study, it has also been tried to be brought different approaches in Bartın about the topics that have caused important discussions in recent years such as“The Participation in Forestry”,“The Role of The Woman in Forestry”and“The Youth in Forestry”.